En İyi Deprem Uygulamaları Nelerdir?

Paylaş!

En iyi deprem uygulamaları nelerdir?  Sorusunun cevabı olarak ilk önce bu hayat kurtarabilecek uygulamalarda bulunan özelliklerden bahsetmek gerekir. Bu uygulamalar, deprem olasılığını kullanıcılara önceden hissettiren, yakınlarınıza mesaj gönderip iyi olduğunuzu belirtebilen uygulamalardır. Üstelik bu uygulamalardan internetsiz kaldığınız durumlarda bile yararlanabiliyorsunuz.

Deprem meydana geldiğinde yüzde 100 bir oran olmasa da depremin belirtilerini önceden haber verip uyaran uygulamalar mevcuttur. Bu sebeple de deprem uygulamaları herkes tarafından kullanılması gereken uygulamalardan biridir.

Meydana gelebilecek doğal afetler için geliştirilen tek bir uygulama yoktur. Bu uygulamaların sayısı bir hayli fazladır. Bu uygulamalardan faydalanabilmek için teknolojik olarak geliştirilmiş herhangi bir uygulamayı telefonunuza indirmeniz yeterlidir. Deprem olasılığını bildiren uygulamalardan bazıları şunlardır:

Earthquake Uygulaması

Yaklaşan bir deprem olasılığı meydana gelirken bu uygulama sizi depreme hazırlıyor. Depremlerin gerçekleşebilme olasılıklarını anlatmak için ekrana deprem konumlarını noktasal ve ısı haritası olarak aktarıyor.

Ayrıca bu gibi durumlarda kullanıcılara iletişim sağlama fırsatı da tanıyor. Earthquake, deprem öncesinde, anında ve depremden sonra ne yapılması gerektiği hakkında da adım talimatlarda bulunabiliyor ve herhangi bir şehir ya da ülkelerde meydana gelen depremleri hemen bildiriyor.

Last Quake Uygulaması

Bu uygulama, sismologlar aracılığıyla geliştirilmiş bir uygulamadır. Last Quake uygulaması, depremleri hemen öğrenme, gerekli olan tüm uyarıları yapma ve deprem anında yakınlarınızla kısa mesaj gönderimini sağlayarak yakınlarınızla iletişime geçen bir uygulamadır.

Bu uygulamanın en önemli bulunan özelliklerinden biri deprem alanında yer almanız durumunda bunu algılayıp yakınlarınıza bu durumu kısa mesaj ile bildirmesidir.

Akut Güvendeyim Uygulaması

Bu uygulama, deprem gibi tüm doğal afet durumlarında hakkınızdaki bilgileri kısa mesaj aracılığıyla önceden belirlemiş olduğunuz kişilere göndererek yakınlarınızla iletişime geçiyor.

Yakınlarınıza sizin güvende olduğunuz hakkında bilgi veriyor. Ayrıca bu uygulama ile uygulamada bulunan menü kısmından herhangi bir doğal afet durumunda yapabileceğiniz şeyler hakkında bazı temel bilgilere de sahip olabiliyorsunuz.

Bunun yanında ‘Güvendeyim’ sekmesini kullanmak için internete bağlanmanıza da gerek kalmıyor. Çünkü doğal afetlerden herhangi biri meydana geldiğinde sadece bir butona bastığınız anda bulunduğunuz konum belirlemiş olduğunuz kişiler ile paylaşılabiliyor.