Bitcoin Dünyada Ne Kadar Kullanılıyor?

Paylaş!

Dünyanın en popüler kripto para birimi, piyasa kapağına göre, çoğu zaman kolektörler veya birden fazla kuleyi çalıştıran büyük ölçekli operasyonlar tarafından çıkarılmaktadır. Birçok bireysel madenciler, sürece ayak uydurmak için yeterince güçlü bir bilgi işlem teçhizatı oluşturma maliyetinin basitçe mümkün olmadığını bulmuşlardır. Bununla birlikte, bazı alanlar, büyük ölçüde mevcut alan ve elektrik maliyeti sayesinde çeşitli kripto para birimleri için madencilik merkezleri olarak ortaya çıkmıştır. Peki, dünyada bu denli popüler olan ve çıkarılan bitcoin dünyada ne kadar kullanılıyor? Bitcoin ticaretinin bir merkezi bulunmamak ile birlikte dünya üzerinde en çok ticaretinin yapıldığı yer ABD olarak önplana çıkmaktadır. Kore, Çin ve Japonya dışındaki Asya ülkeleri ise en az bitcoin ticareti yapılan yerlerdir.

Bitcoin Kim Tarafından İcat Edildi ve Ekonomik olarak Ne Anlama Gelmektedir?

Bitcoin, 2009 yılında yarattığı, Satoshi Nakamoto adlı takma adını kullanan gizemli bir rakamla yaratılan dijital bir para birimidir. Bu para birimi, ödeme olarak bitcoin kabul eden kişilerden ve şirketlerden ürün almak ya da satmak için kullanılabilir, ancak geleneksel para birimlerinden birkaç temel şekilde farklılık göstermektedir.

Bitcoin Madenciliğinin Maliyeti Nedir? En Ucuz Bir Şekilde Hangi Ülkelerde Çıkarılır?

Birçok ada ülkesi, bu alanlarda muhtemelen yüksek elektrik maliyetleri nedeniyle, bitcoin için madencilikle ilişkili yüksek bir maliyete sahiptir. Bununla birlikte, Güney Kore en yüksek maliyete sahip ülke. Madencilik BTC için en ucuz ülke Venezüella oldu.

Diğer bir yandan Amerika Birleşik Devletleri, bitcoin madenciliğinin Rusya’nın hemen gerisinde kalan 41’inci en ucuz ülkesidir. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde, madencilikle ilişkili fiyat devletten devlete değişir. Örneğin; ABD’de yer alan Louisiana eyaleti, 3,224 dolar maliyetiyle en ucuz eyalettir.