Bitcoin Hacklendi

Paylaş!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber kullanılan araçlar sanal zorbalıkları da beraberinde getirdi. Son günlerde adını çokça duyduğumuz hacklenme, hesabın ele geçirilmesi, servera ait dataların çalınması gibi sanal zorbalıklar bir kez daha adını sıkça duyduğumuz bir ürün için yaşandı. Bu kez de 2008’de açık kaynak kodlu yazılım olarak icat edilen kripto para Bitcoin’in tanıtılması ve büyütülmesi için oluşturulan web sitesi bitcoin.org ele geçirildi. Kimliği bilinmeyen kişiler tarafından hacklenen site, geçici süreliğine ziyaret eden kullanıcılarından Bitcoin bile istedi.

Bugün, web sitesini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar siteye girdiklerinde “Bitcoin Vakfı topluluğa geri veriyor” mesajıyla karşılaştı. Mesajın altında Bitcoin cüzdan adresi ve QR kod verilerek ödeme yapan kişilere ödediklerinin iki katına sahip olacaklarını ve bugüne kadar yaptıkları yardımların onlara geri döneceğini idda edilen mesajı da içeriyordu.

mycrypto.com’un resmi twitter hesabından hacklenmenin duyurulmasın öncesinde kullanıcıların açılan mesajı kapatıp sitenin normal işlevlerini kullanamaması kullanıcılara sitenin hacklenip mesajın arak fonunda gözüken ekranın bitcoin.org’un sadece ekran görüntüsü olduğunu düşündürmüştü. O esnada hackerların belirttiği cüzdanın adresine kullanıcılar tarafından 0.40571238 Bitcoin yani17,500 dolar gönderildiği sırada hacklenmenin sosyal medyada yankı bulmasıyla adres geçici olarak kullanıma kapatıldı.

Şuan itibariyle web sitesine erişim sağlanmakla birlikte artan siber saldırılardan da anlaşılacağı üzere bu tarz haberleri önümüzdeki günlerde daha çok duyacağız gibi. Özellikle bilinen kişilerin hesapları ve ilgi odağı sitelerin maruz kaldığı siber zorbalığın mağduru olmamak için kişilerin de daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Her zaman önlem olmamakla birlikte çoğunlukla işe yarayan en basit dikkat edilmesi gereken özellikse arama barında web sitesinden önce gözüken kilit işareti. Böylece güvenli siteden bağlandığımız teyit edilmiş oluyor.