Samsung Rakamlarını İlan Etti

Paylaş!

Samsung rakamlarını ilan etti. Samsung her sene olduğu gibi yılın üçüncü dönemine gelmesinin ardından satış ve diğer rakamlarını ilan etti. Açıklanan sonuçlar değerlendirildiğinde şirket olarak oldukça başarılı bir dönem geçirdikleri yorumlarının ortaya çıkmasına neden oldu. 85 Milyar TL civarında bir kazancın ortaya çıktığı gözler önüne serildi.

Samsung Ne Kazandı?

Her şirkette dönemlik olarak açıklanan kazanç verileri oldukça standart şekilde halk ile paylaşılır. Bunun nedeni bir anlamda başarılı olunduğunu göstermektir. Ayrıca finansal olarak kuvvetli olan bir şirketin değeri de artacağından yatırım kanallarının dikkatini çekmek için de iyi bir yoldur. 30 Eylül tarihinde yapılan açıklamalar sonucunda rakamlar ile masaya oturan Samsung gelişim oranlarını açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde yapılan gelişim başarısı ile kıyaslanan rakamlar için %5.5 gelişim oranının yakalandığı görülmüştür. Şirket karına eklenen oran ise geçen yıla oranla %20.9 civarında artış göstermiştir.

Şirketin açıkladığı rakamlar üçüncü çeyrekler göz önüne alındığında operasyondan kazanılan rakam şirketin rekoru olarak paylaşılmıştır. Bu başarının arkasında yatan neden olarak ise hafıza ürünlerinin satışı gösterildi. Her yıl yükselen satış rakamları incelendiğinde hafıza ürünlerinin satışlarında meydana gelen artışın oldukça fazla olduğu görülmüştür. Toplam satış içerisinde de payının fazla olduğu belirtilmiştir. Toplam satış ise üçüncü çeyrek için 316,5 Milyar TL olarak hesaplandı.

Kore kökenli bir firma olmasından dolayı rakamlarını Kore wonu üzerinden hesaplayan Samsung’un aslında kurdan kaynaklanan rakam değişiklikleri nedeniyle de rakamlarında bir miktar düşüş yaşandı. Kore Wonu ABD doları karşısında zayıf olmasından dolayı şirketin kar oranının daha fazla olmasına neden olmuştur. Diğer ülkelerin para birimlerine karşı oluşan won değerindeki artış ise bir miktar düşüşün yaşanmasına neden olmuştur. Diğer ülkeler gibi dolar veya euro üzerinden kar açıklaması yapılmaması bir anlamda değerlendirmelerin daha zor yapılmasına neden olur. Buna rağmen Samsung yerellik vurgusunu yapmaya devam edeceğinden dolayı da uzun bir süre değerlendirmelerin yeterince şeffaf olmaması gibi bir sorunla karşı karşıya kalınmıştır. Samsung rakamları yine de açıklamalar ışığında beklenenin üzerinde gerçekleştiğinden dolayı piyasalarda oldukça olumlu karşılanmıştır.