Bu Sakız İstediğiniz Tadı Veriyor

Paylaş!

Bu Sakız İstediğiniz Tadı Veriyor. Sakız çiğnemeyi pek çok kişi sever. Ancak sakız çiğnemek ne kadar hoşsa, tadının kısa sürede kaybolması da bir o kadar sinir bozucu olabilir. Ancak Japon Bilim insanları bu soruna bir çözüm getirdi. Artık dilediğiniz tadı, süresiz veren bir sakız geliştirildi. Bu sakız sayesinde, ağzınızın tadı aynı kalacak ve tadın gittikçe kaybolması gibi bir sorunsalınız olmayacak. Şimdilik yalnızca belli tatları verebilen bu sakızın, önümüzdeki zamanlarda her tadı vermesi planlanıyor.

Minik Elektrik Dalgaları Sayesinde

Sakızın nasıl sonsuz süre tat verebileceği ise tamamen yaydığı elektrik dalgalarında gizli. Yani dile verdiği minik elektrik dalgaları, dilin tat alma duyusunu harekete geçiriyor. Üstelik bu dalgaların insana herhangi bir zararı da bulunmuyor. Hatta bu elektrik dalgaları, sakızı çiğneyen kişi tarafından fark dahi edilmiyor. Sakız çiğnendiğinde ortaya bir kinetik enerji çıkıyor. Bu enerji sakızdaki sensörlere iletiliyor ve sakız da dile çok küçük voltajlarda elektrik veriyor. Yani bu elektrik kişi tarafından asla hissedilmiyor.

Üzerinde Çalışmalar Devam Ediyor

Sensöre bağlı sakızın dünya üzerindeki tüm tatları iletebilmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak henüz sakız üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yani karpuz, çilek gibi tatların henüz verilemediği iletiliyor. Deneyenler ise hem şaşkın, hem de mutlu. Bir denet çiğnediği bu sakızlardan bitter çikolata ve tuzlu tatlar aldığını iddia ediyor. Japonya’da büyük bir kütle tarafından beklenen sakız için çalışmalar son hız devam ediyor.

Farklı Tatlar Deneniyor

Süresiz tat veren sakız üzerinde şimdiye kadar Meiji Üniversitesi çalışıyordu. Ancak çalışmaların hız kazanması ile programa Maine Üniversitesi de dâhil oldu. Sakızın şimdilik yalnızca ekşi – tatlı ve ekşi – tuzlu bir tat verdiği biliniyor. Elektrik yöntemiyle tat verme alanında bu iki üniversitenin çalışmaları yoğun. Hatta daha önce de bu konuda verilmiş örnekler bulunuyor. Örneğin tat ayarı programlanabilen bardaklar bunlardan bir tanesi. Ayrıca yine her tadı verebilen Waribashi de yine Japon bilim insanı Nimesha Ranasinghe tarafından hayata geçirildi. Şimdilerde ise sakızın farklı tatlar vermesi konusu üzerinde yoğu bir çalışma sürdürülüyor.