Bitcoin Virüsü Nedir?

Paylaş!

Sanal para veya kripto para olarak da kabul edilen Bitcoin için sanal madencilik terimi kullanılmaktadır. Bunun söylenmesindeki neden bir anlamda bilgisayarlar tarafından özel olarak üretilmesinden kaynaklanır. Sıradan bilgisayarların sahip olduğu gücün çok üstünde bir işletim sistemine ihtiyaç duyulduğundan maliyetli ve oldukça zordur. Kötü niyetli kişiler ise bir çeşit virüs kullanarak bu üretim aşaması için usulsüz yollara başvururlar. Bitcoin virüsü nedir? diye merak edenler için temelde bunun bilgisayar gücünden beslenen bir bitcoin hırsızı olduğunu bilmeleri gerekir.

Nasıl İşler?

Bitcoin üretmek isteyen ve buna para harcamak istemeyen kişiler bir çeşit bitcoin virüsü geliştirmişlerdir. Böylelikle virüsün bulaştığı her bilgisayarın gücünden yararlanmaya başlayarak kendilerine sanal para üretiminde mekanizma elde etmiş olurlar. Bir süre sonra bilgisayarın sahibi bilgisayarında ciddi anlamda yavaşlamaya hissetmeye başlar ve ardında da virüsün varlığından haberdar olma süreci başlar.

Virüsü Nasıl Bulabiliriz?

Virüsü tespit etmek için yapılması gereken en başında bir virüs programı ile tarama yapmaktır. Çünkü bilgisayarın yavaşlaması her zaman virüs olduğunu anlamıyla eşdeğer olarak değerlendirilmemelidir. Programların tamamı tamamlandıktan sonra iyi bir virüs programı size bitcoin virüsünün olup olmadığını ortaya koyacaktır. Ardından bir antivürüs programı edinmeli ve virüsten kurtulmak için işlemleri yapmaya başlamalısınız. Aksi halde işlemciniz ve dosyalarınız zarar görünceye kadar virüs işlemini tamamlamış olacaktır.

Nasıl Engellenir?

Virüsün bilgisayarınıza bulaşmaması için en başta dikkatli olmak gerekir. Çünkü her bitcoin sitesi güvenilir değildir. Bunun için emin olmadığınız sitelere girmek ve işlem yapmak tehlike arz edebilir. Bilinen ve güvenliğinden emin olduğunuz sitelerden işlem yapmanız daha doğru olacaktır. Böylelikle çeşitli linklerden gelen virüs tehlikesinden de kurtulmuş olursunuz. Her zaman antivirüs programınız da açık olmalıdır.