Boeing ve SpaceX Uzay Taksisi Projelerini Ertelediler

Paylaş!

Boeing ve SpaceX Uzay Taksisi Projelerini Ertelediler. Yörüngede bulunan astronotların hareket kabiliyetlerini hızlandırma amacı ile hazırlık aşamasında olan uzay taksisi projesi, bir kaç ay sonrasına ertelenmek zorunda kaldı. Boeing ve SpaceX şirketleri tarafından NASA astronotlarının yörüngeler arasında yer alan uzay istasyonlarında ve laboratuvarlarda geçiş yapabilmeleri önemli bir problem olarak varlığını sürdürüyordu.

SpaceX şirketi ile Boeing şirketi de bu sorunu ortadan tamamen kaldırabilmek adına bir uzay taksisi tasarlamaya başlamışlardı. Ancak son gelen haberler doğrultusunda uzay taksisi projesinin bir kaç sonraya ertelendiği duyuruldu. Bu taksinin beklenenden daha uzun bir süre sonra test uçuşlarına başlayacak olması, akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

CST-100 Starliner ve Crew Dragon isimlerinin verildiği uzay taksileri, mürettebat adına önemli bir etken oluşturacaklar. SpaceX firması Crew Dragon aracının uçuş zamanı için 23 Şubat tarihini öngörürken, Straliner aracı için Mart ayı tarih olarak verilmişti. Ancak her iki uzay aracında da büyük oranda sorunlar çıkınca test uçuşları ertelendi.

Uzay Taksileri: CST-100 ve Crew Dragon

Yörüngelerde yer alan kritik alanlarda adeta bir taksi görevi görecek olan araçlar, ciddi testlerden geçmeye devam ediyorlar. Özellikle de acil kaçış durumlarında gerekli olan donanımların son derece dikkatli bir şekilde işlendiği uzay taksileri, verilerin doğruluğunun önemsenmesi ile dizayn ediliyorlar. Yörüngede yer alan bir yolculukta ortaya çıkabilecek olan aksi durumlar, geri dönüşü olmayan ciddi sorunları meydana getirebilir.

Bu nedenle uzay taksileri için çalışmalarına devam eden iki dev şirketten gelen açıklama, test sürüşlerinin Temmuz ve Ağustos aylarına ertelendiği yönünde. Konuyla ilgili kesin bir tarih vermekten kaçınan şirket yetkilileri, bu tarihlerin de kesin olmadığının altını çizdiler. Boeing ve SpaceX firmalarının NASA astronotları için bir araya geldiği uzay taksisi projesi, adeta çığır açacak nitelikte.

Yörüngede yer alan uzay aracının diğer araçlar ile geçişinde görev alacak olan taksilerin deneme sürüşüne geçmeden birçok aksiliğe neden olması, öngörülen çıkış tarihinin de ertelenmesine neden oldu. NASA, SpaceX ve Boeing şirketlerinin 2011 yılından beri uzay araştırmalarına milyarlarca dolar kaynak aktardıkları biliniyor.