Chrome Gizli Sekme Geçmişi Görmenin Yolları

Paylaş!

Bazı kişiler aynı cihaz üzerinden yaptığı uygulamaları kimsenin görmesini istemez ve bundan dolayı Google’ın hizmetlerinden olan gizli sekme uygulamasını kullanır. Ayrıca bu kişiler gizli sekmeyi kapattıktan sonra bazı sebeplere bağlı kalarak geri dönüş yapmak ister. Bunun için chrome gizli sekme geçmişi görmenin yolları gibi sorular da arama motorlarında görülür.

Gizli Sekmenin Temel Görevi

Google Chrome’un bu hizmeti vermesindeki en temel amaç tarama etkinliğine izin vermemesidir. Kullanıcılar bu gizli sekme özelliğini hem baskın sebeplerden dolayı hem de bir güvenlik önlemi olarak kullansa da bu kullanıcılara arada bir tarama geçmişlerinin kısa süreli tutmak tavsiye edilir. Bunu yapabilmek için de gizli sekme de kullanılan bütün uygulamalar açık tutmak ve bu esnada geri düğmesine de basmaya devam edilmelidir. Gizli sekme geçmişini görebilmenin bir diğer yolu da Google Chrome eklentilerinden bir tanesi olan Off The Record History adlı uzantıyı kullanmaktadır. Kişiler Off The Record History uygulamasını etkinleştirdiğinde bu uzantı sayesinde gizli oturumlar için göz atabilme geçmişini korumaktadır.

Bu Uzantının Amacı Nedir?

Off The Record History uzantısı gizli tarayıcısının penceresinin açık olduğu zaman sadece tarihin korunmasını sağlamaktadır. Bu da gizli sekmede ki uygulamanın bir defa kapatılmasıyla geçmişin tamamen silinmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda bu tarayıcıyı kapatmadan önce de gizli geçmişteki uzantıyı el ile de silmek mümkündür. Dolayısıyla unutulmamalıdır ki gizli sekmenin geçmişini yalnızca gizli sekme açıkken görmek mümkün oluyor. Bu durum hiçbir şekilde dışarıya aktarılamaz.

Bu Uzantı Nasıl Kullanılır?

Uzantıya Chrome Web Mağazası üzerinden yükleyerek ulaşılabilir. Extensions yazdıktan sonra enter’a basılmalıdır. Ayrıntılar kısmından anahtar aktif edilmelidir. Bu uzantı geçmişini manuel anlamda da silmek için uzantı simgesine basılmalı ardından yeni açılan ekranın sağ üst köşesinde bulunan çöp kutusu simgesine tıklanmalıdır.