Herkes İnternete Erişebilecek

Paylaş!

Herkes İnternete Erişebilecek. İnsanların internet erişimi için açıklamalarda bulunan IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak amacıyla internete erişimi olmayan kişileri de internetle buluşturmak için yoğun çalışmalar sürdürüyor. Enstitü tarafından yayınlanan rapor internete erişimi olmayanlara bir umut ışığı olacak.

İnternete erişim sağlayan birçok kişi diğer insanların da kendileri gibi internete kolay bir şekilde erişim sağlayabileceklerini düşünüyor. Ancak çoğu insanın internete erişimi göründüğü kadar kolay değildir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre de Dünya nüfusunun yarısından fazlası internete erişim sağlayamıyor. IEEE tarafından da birçok özel şirkete bu konu hakkında öneriler sunuluyor. Toplumsal iş ağlarının ve küresel sosyal grupların çevrimiçi olmanın önemi vurgulayan IEEE Dünya’daki herkesin internete erişimi için yön vermektedir.

IEEE tarafından insanlığın internet erişimi sorunu için birkaç tane önerisi bulunuyor. Bu sorunu çözebilmek için ilk olarak geniş yelpazede toplumsal iş alanının bulunduğunu göstermek olduğu belirtildi. Çözüm olarak ikinci önerideyse özel olan her şirketin insanların internete erişimi konusunda yapacağı çalışmalarda fonlar oluşturmak olduğu söylendi. Bir diğer öneri de özellikle de yerel grupların oluşabilecek tüm ihtiyaçlarının internet dalında çözülmesini sağlamaktır. Enstitü tarafından sunulan son önerideyse teslimiyette eşitliği oluşturmayı sağlamak şartıyla küçük topluluklara kadar tüm insanlığın kendisini ifade etmesini sağlıyor.

Kamu Kurumlarına da Görev

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün yaptığı diğer açıklamalara da bakılarak bu konuyla ilgili özel şirketlerin yanı sıra bütün kamu kurumlarına da çeşitli görevler düştüğü belirtildi. Kamu kurumları tarafından kısa sürede cevap gelirken onlarda internet erişimi konusunda fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini açıkladı. Ayrıca bu kamu kurumları konu hakkında çeşitli çalışmalara hemen başladıklarını da belirtti.

Bunların yanı sıra daha çok toplu taşıma araçlarında, kütüphanelerde ve kalabalık olan yerlerde internet erişiminin olduğu herkes tarafından bilinirken internete erişimi olmayanlar için de daha fazla çevrimiçi olmaları adına bu şekilde bir destek verdikleri belirtildi. Ancak bu internet erişim hizmeti Dünya genelinde tüm kamu kurumları tarafından verilemiyor. Ayrıca IEEE bu konu hakkında Türkiye’de örnek olarak Fatih Projesi’ni gösterdi.