Chrome’da DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Paylaş!

2008 yılından beri bilgisayarlarda ve 2012 yılından beri Android işletim sistemli mobil cihazlarda kullanılan Google Chrome en çok tercih edilen internet tarayıcıların başında geliyor. Stabil, güvenli, hızlı ve kullanıcılar için geliştirilen birçok eklentisi bulunan Google Chrome tarayıcısı dünya genelinde en çok kullanıcı sayısına sahip internet tarayıcısıdır. Her tarayıcıda olduğu gibi Google Chrome tarayıcısında da zaman zaman bazı bakımlar ve ayarlar yapmak gerekir, bunlar bir tanesi de DNS önbelleğini temizlemektir. Google chrome’da dns önbelleği nasıl temizlenir? Bu soruya cevap vermeden önce DNS nedir ve neden temizlenmelidir sorularının cevabını verelim.

DNS

DNS (Domain Name System) en basit tanımıyla alan adı sistemidir. Alan adı isimlerini IP adreslerine çeviren bir sistem olarak tanımlanabilecek olan DNS adres çubuğuna yazdığımız site adını IP adresine dönüştürerek istenilen siteye erişim sağlar.

Neden DNS Önbelliği Temizlenir?

İstemciler yani bilgisayarlar ya da mobil cihazlarda kullanılan tarayıcılar (browser) bir internet adresine bağlanmak için daha önce ziyaret edilen sitelerin DNS bilgilerini önbellekte saklarlar. Sitelerin kullandıkları DNS’ler bazen devre dışı kalabilirler bazen de siteler DNS adreslerini değiştirebilirler. Sitelere erişimde sorun yaşamamak ve de sitelerin güncel versiyonlarına ulaşabilmek için arada cihazlarımızın DNS önbelleğini temizlemekte yarar vardır.

Nasıl Temizlenir?

Chrome’da önbellek temizlemenin birden fazla yolu vardır.

  1. Yöntem, Chrome tarayıcınızda yeni bir sekme açın ve adres barınıza chrome://net-internals/#dns yazarak, çıkan sayfada clear host cache butonuna tıklayın. (Pc ve mobil cihazlar için)
  2. Yöntem, DOS komut sistemi ile temizlemek (cmd), sırasıyla aşağıdaki komutları yazarak önbelleği temizleyebilirsimiz. ipconfig/flushdns, ipconfig/release, ipconfig/renew, exit. Her komuttan sonra enter tuşuna basmanız gerekmektedir.

Mobil cihazlarda kullanılan Google Chrome için temizleme yöntemi ise, 3.parti uygulamalarla ya da bir kaç işlem ile yapılabilir. En basit yöntem, android mobil cihazınızdan ayarlar, uygulamalar oradan da uygulama yöneticisi sekmesinden Chrome uygulamasını seçin, açılan sekmeden depolama seçeneğine girerek önbelleği temizle butonuna basın.

Son olarak Linux işletim sistemini tercih eden kullanıcılar için komut satırına yazılacak olan /etc/rc.d/init.d/nscd restart ya da nscd -i hosts komutları ile chrome önbelleği sorunsuz bir şekilde temizlenebilir.