Google Stadia Nedir?

Paylaş!

Oyun oynamak denildiğinde akla ilk gelen oyun konsolları olurken Google tarafından bu duruma bir son verilmesi için adımlar atılmaya başlandı. Yapılan son tanıtımlar ile Google Stadia adı verilen bir sistemin online yeni nesil oyun hizmeti vermesi konusunda adımlar atılıyor. Oyunların online bir şekilde ve konsollardan uzak olarak oynanmasına imkan tanıyan sistemin denemeleri de yapıldı. Yapılan denemelere katılan oyuncular tarayıcı sayesinde istedikleri oyunları çevrim içi oynama şansı elde etti. Google Stadia nedir sorusu da akıllara bu nedenle daha sık gelmeye başladı. Kendine bir gündem oluşturan Google Stadia şimdiden ilgi görmek adına tüm girişimlerde bulundu.

Sistem Nasıl Çalışır?

2019 yılında Google tarafından düzenlenen bir konferansta tanıtımı yapılan Google Stadia uygulaması çevrimiçi oyun oynama şansı elde edilmesine olanak tanıyor. Kullanıcıların oldukça memnun kalması için tasarımına da son derece dikkat ediliyor. Bulut tabanını kullanarak konsola ihtiyaç kalmadan sisteme dahil olma ve hemen oyun oynama başlama şansı elde edebiliyorsunuz. Maliyetin azaltılması da söz konusu oluyor. Çünkü Google stadia ile oyun oynamak için konsol veya bilgisayar ihtiyacınız kalmaz. Sadece internet bağlantısının olduğu telefon, tablet, televizyon veya buna benzer bir akıllı cihaz olması yeterlidir. Ardından hemen oyun oynamaya başlamanız mümkün olur.

Oyunlar ve Reklamlar

Google tabanında sunulması beklenen kolaylık için 100’den fazla oyun firmasının oyun geliştirmeye başladığı da biliniyor. Henüz tam anlamı ile oyun oynamaya açılmamasına karşılık Kanada, İngiltere, Amerika gibi yerlerde kullanıma sunuldu. Ayrıca reklamlar ve diğer tutundurma faaliyetleri için de çalışmaların aralıksız devam ettiği biliniyor. Türkiye için ne zaman kullanıma hazır olacağı konusunda ise kesin bir tarih bulunmuyor.

Nasıl Çalışır?

Google Stadia aylık abone bedeli karşılığında hizmet sunan bir platform olmaya hazırlanıyor. Oyun sektöründe devrim niteliğinde bir durum olan bu hizmet ile birlikte maliyetlerin de azalması bekleniyor. Googla Stadia’nın sunduğu tüm hizmetler USB oyun kumandası sayesinde çalışmaya imkan verecek bir şekilde tasarlanıyor. Böylece erişim ve kullanım sorunu olmaması için de çabalandığını söylemek doğrudur.