Dell’den “Şirketlerinizi Değiştirin” Uyarısı

Paylaş!

Dell’den “Şirketlerinizi Değiştirin” uyarısı. ABD menşeili bilgisayar devi olarak bilinen Dell markası, bu ay içerisinde birden fazla kez sunucularına saldırı yapıldığına dair bilgi verdi. Kullanıcılarının mail adresleri, isimleri ve şifreleri gibi birçok özel bilgiye saldırıda bulunan hackerların bu tutumları geçtiğimiz günlere kadar devam etti. Dün itibari ile birlikte dell firması tarafından gelen uyarı, kullanıcılarının Dell ürünleri içerisinde kullanmakta oldukları mail adresleri ile şifrelerini değiştirmesi yönündeydi.

Her ne kadar firma tarafından yapılan saldırılara rağmen her hangi bir kişisel veri çıkışı olmadığı konusunda güvenilirlik adına açıklamalar gelmiş olsa her ihtimale karşın böyle bir önlemin alınması gerektiği firma yetkilileri tarafından yapılan uyarıda yer aldı. Siber güvenlik uzmanları tarafınca durumun kontrol altında tutulduğuna dair kullanıcılara verilen açıklamalarda Dell firmasının bu ay içerisindeki bütün saldırıları bertaraf ettiğine dair de açıklama geldi. Ancak dün gelen mail adreslerini ve şifreleri değiştirme uyarısı kullanıcıların kendilerini güvende hissetmemelerine neden oldu.

LasPass’ı Önerdi

Dell firmasından gelen şifre ve mail adresi değişikliği konusundaki uyarı sonrasında kullanıcılarına bir de güvenlik programı kullanmalarını öneren firma kafaların karışmasına neden oldu. Şifre güvenliği için LasPass adında bir programın kullanılmasını öneren firma, bu uygulamalarının faydalarını anlatan kısa bir metin yayınladı.

Şifreler içim cümle kısaltmalarının kullanılması konusunda da tavsiyelerde bulunan firmanı örnek olarak “Günde 3 tane kremalı ve şekerli kahve içerim.” şeklindeki bir cümleyi, “G3kvşki” şeklinde kullanıcılarının kısaltarak şifre haline getirmelerini tavsiye etti. Şifre belirleme ve şifre güvenliği konusunda kullanıcılarından destek bekleyen Dell firmasının hackerlara karşı geliştirmiş oldukları önlemlerden bir tanesi de bu kısaltma işlemi oldu.

Dell firmasına ait olan bilgisayarlarda meydana gelen hacker saldırılarının kullanıcıları hedef alması üzerine pek çok çalışma başlatıldı. Firma bünyesinde çalışmakta olan ve siber saldırılar konusunda uzman olan yazılımcılar tarafından hacker saldırısının hangi bölgeden geldiği konusunda derin bir araştırma yapılıyor. Bununla beraber Dell firması kendi bünyesinde saldırılara karşı güvenlik önlemleri almak ve hiç bir kullanıcısını mağdur etmemek adına kullanıcılarından yardım bekliyor.