Ekran Kartı Driverını Nasıl Güncelleyebilirsiniz?

Paylaş!

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların grafik performansını belirleyen en önemli donanım ekran kartlarıdır. Özellikli grafik yazılımları ve oyunlar konusunda yüksek bir performans sağlayan ekran kartlarının ise işletim sistemleriyle tam bir uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Bu uyumun sağlanması için öncelikle, bilgisayar donanımlarının ekran kartını desteklemesi ve ekran kartı sürücülerinin güncel olması gerekmektedir. Peki, Ekran Kartı Driverını Nasıl Güncelleyebilirsiniz?

Ekran Kartı Sürücüleri Nasıl Güncellenmelidir ?

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların desteklediği birden çok ekran kartı modeli bulunmaktadır. En fazla tercih edilen ekran kartları arasında Nvidia, Ati Radeon gibi modeller bulunmaktadır. Bu modellerin sürücülerinin bulunduğu resmi internet siteleri üzerinde ise güncel ekran kartı driverleri bulunmaktadır. Ekran kartı modeline göre indirilip kurulması gereken ekran kartı driveri, eğer doğru model indirildiyse sorunsuz bir kurulumla güncel duruma gelir. Ancak yanlış bir modelin ekran kartı driveri indirildiyse, kurulum gerçekleşmeyecektir.

Ekran Kartı Güncellemeleri Yapılmadığında Ne Gibi Sorunlar Yaşanabilir ?

Ekran kartı güncellemeleri bilgisayarlar için oldukça önemlidir. Özellikle oyun ve grafik yazılımlarının sorunsuz çalışabilmesi için bu güncellemelerin sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Ekran kartı sürücüsünün yazılımı işletim sisteminde kurulu ise güncellemeleri otomatik olarak alacaktır. Ancak ekran kartı güncellemeleri yapılmadığı zaman, güncel oyunların çalışmasında ya da grafik yazılımlarının tam performanslı çalışması açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle oyunlarda performans düşüklüğü ya da oyunu açarken donanım hatası vermesi ekran kartının güncel olmamasından kaynaklanabilmektedir.

Bu tarz sorunların yaşanmaması için ekran kartı driverinin güncel olup olmadığı sürekli kontrol edilerek, güncel olmayan sürücülerin resmi internet sitesinden indirilerek kurulumunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Resmi olmayan internet sitelerinden indirilen ekran kartı sürücülerinin tercih edilmemesi, tercih edilmesi durumunda ise bilgisayara virüs gibi sorunlar oluşturabileceği ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.