Ekran Süresi Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Paylaş!

Ekran süresi özelliği ios 12 ile iphone’lara gelmiş bir özelliktir. Bu yazıda ekran süresi nedir, nasıl açılır ve ekran süresi parolası nasıl sıfırlanır? Konusu ele alınacaktır.

Ekran Süresi Nedir?

Ekran süresi gün içinde ve hafta içinde ne kadar telefona bakıldığını gösterir. Hangi uygulamaların ne kadar kullanıldığını da göstermektedir. Haftalık olarak ortalama ne kadar telefona baktığınızı da göstermektedir.

Bunun yanı sıra hangi uygulamadan ne kadar bildirim geldiğini de göstermektedir. Ayrıca bu bölümde atıl süre denen bir bölümde vardır. Burada belirlenen süre arasında telefonun ekranına kısıtlama getirilir ve telefondan uzak durmak amaçlanır. Ekran süresi parolası ile koyulan sınırlar başkaları tarafından değiştirilemez bu özellikle ebeveynler için önemli bir özelliktir.

Ekran Süresi Nasıl Açılır?

Ekran süresi özelliğini etkinleştirmek için ilk olarak ayarlar kısmına girilir. Ayarlar bölümünden ekran süresi kısmına girin ve ekran süresini aç seçeneğine tıklayın. Çıkan bölümden sürdür kısmına girin. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır.

Bu benim iphone’um ve bu çocuğumun iphone’u olarak 2 seçenek çıkacaktır. Hangi seçenek uygunsa onu seçin. Böylece ekran süresi açılır. Açılan bölümde ekran süresi parolası kullan bölümünden parola belirleyebilirsiniz.

Ekran süresini kapatmak için ise şu adımlar izlenmelidir;

  • Ayarlar bölümüne girilir.
  • Bu bölümden ekran süresi bölümüne girilir.
  • Bu kısmın en sonuna gelerek ekran süresini kapat kısmına basınca ekran süresi özelliği kapatılır.

Ekran Süresi Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Ekran süresini sıfırlamak için sadece iki yol vardır. Ekran süresini sıfırlamak için ya telefonunuzu sıfırlamak gerekmektedir ya da yeni bir cihaz almak gerekir. Telefonu sıfırlamak için ayarlar kısmına girin.

Buradan genel yazan bölüme girilir. Ardından sayfanın altına inilir ve sıfırla kısmına basılır. Böylece hem telefon hem de ekran süresi parolası sıfırlanmaktadır. Ekran süresi parolasını değiştirmek için ise ayarlar kısmından ekran süresi bölümüne girilir.

Burada çıkan sayfada ekran süresi parolasını değiştir kısmına basılır. Fakat bu işlem için önceki parolanın bilinmesi gerekir yoksa şifreyi değiştirmek imkânsız hale gelir. Bu yüzden parolayı bilmek önemlidir.