Facebook ve Kullanıcı Verileri

Paylaş!

Facebook ve kullanıcı verileri. Dünya’nın en çok tercih edilen sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook zaman zaman kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda sorun yaşamaktadır. Cambridge Analytica sorunuyla karşı karşıya kalan Facebook, İngiliz Parlamentosu milletvekilinin de devreye girmesiyle çok daha büyük problemle karşı karşıya kalmıştır.

Facebook’un Gizlilik Sorunu

İngiliz Parlamentosu üyesi Collins’in sahip olduğu belgelere göre Facebook büyük bir çıkmaza girmiştir. Facebook’un sahibi Zuckerberg bu ciddi sorun karşısında sıkıntılı günler yaşamaktadır. Collins bu belgeleri bir uygulama aracılığı ile elde etmiştir. Bu uygulama ile kişilerin bikinili fotoğraflarına ulaşabilmek mümkündür. Bu durum Facebook’un kişisel verilerin gizliliğini tam olarak koruyamadığını ortaya koymaktadır.

Facebook ile Pikinis uygulamasının sahibi olan Six4Three yazılım şirketi arasındaki hukuksal mücadele sürmektedir. Bu uygulama Facebook’un güvenlik açıklarından yararlanarak kişilerin bikinili fotoğraflarına ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Facebook bu açığı görerek 2015 yılında bir düzenleme yapmıştır. Bu düzenleme ile bu yazılımın fotoğraflara ulaşabilmesi engellenmiştir. Ancak bundan sonraki süreçte Six4Three yazılım şirketi Facebook’a hukuksal dava açmıştır.

Bu dava neticesinde yazılım şirketi Facebook’a ait birçok gizlilik politikası bilgisine ulaşmıştır. Bu bilgiler arasında şirket içi yazışmaların da olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca Cambridge Analytica sorununu ortaya çıkartan unsurun da bu bilgilerden kaynaklandığı sanılmaktadır. ABD’de süren bu dava sürecinde belgeler koruma altına alınmıştır. İngiliz Parlamentosu milletvekili Collins aldığı yetki ile bu belgelere ulaşmıştır. Bu belgelerin yayınlanmasının kamuoyunu ilgilendirdiğini belirten yetkililer bu konuda ne yapılacağını merak etmektedir.

Facebook Gizlilik Politikası

Facebook yetkilileri ise iddiaların asılsız olduğunu ve belgelerin mahkeme tarafından koruma altına alındığını söylemişlerdir. Ayrıca bu belgelerin kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini bildirmişlerdir. Facebook sözcüsü kullanıcı verilerinin gizliliğine her zaman önem verdiklerini iletmiştir. Bu belgelerin bu dava sürecinde ortaya çıkması beklenmektedir.

Cambridge Analytica sorunu ile çalkantılı günler geçiren Facebook’a olan güven sarsılmış durumdadır. Cünkü kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda Facebook’ta oluşan bu güvenlik açığı kullanıcıları endişelendirmektedir. Bu belgeler ile Facebook’un gizliliğe önem vermediği anlaşılmıştır. Bundan sonraki süreçteki davalar ile Facebook’un daha sıkıntılı günler geçireceği düşünülmektedir.