Facebook’ta Yasaklar

Paylaş!

Facebook pek çok ülke ile kişi bilgileri hakkında kısıtlamalar ve erişim engeli sorunları yaşamıştı. Son günlerde bu ülkelere bir de Almanya katıldı. Almanya Rekabet Kurulu Facebook hakkında incelemeler yapmaya başladığını duyurdu.

Kullanıcı verilerini toplamak zorunda kalınacağı belirtilen Facebook’a yaptırım kararı uygulanabilir. Konu hakkında Reuters haber kanalının edindiği bilgilerde Almanya’nın 4 yıldan beri Facebook’u yakın takibe aldığı sosyal medyada en çok pazar payına sahip olduğu ve bu pazar payını haksız elde ettiği Facebook’un kullanıcıların iznini almadan haklarında veri biriktirdiğini belirtti.

Araştırmayı Yapan Firma

Rekabeti düzenleme kurumu olarak bilinen ve halen faal olarak görev yapan Federal Kartel Kurumu kişiler hakkında izinsiz veriler toplayan Facebook’un bu verileri kötü amaçlı kullandığını tespit etti. Ayrıca ofisin yaptığı tespitlerde Facebook gibi Whatsapp ve Instagram’da da üye olmayan ve takipçi olmayan kişilerin verilerine de üçüncü internet uygulamalarla ulaşıldığı belirtildi. Facebook’un da kanunun belirlediği kurallara uyması gerektiğini de dile getiren rekabet kurumu suiistimalleri önlemek için tedbir alınması gerektiğini belirtti.

Henüz Facebook hakkında yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı konusunda belirsizliği sürerken yine Alman basınında konu ile yer verilen bir diğer haber bazı kişilerin verilerinin toplanmasına ofis tarafından izin verilemeyeceği belirtildi.

Savunma Hakkı

Tüm bu gelişmelerin yer aldığı rekabet düzenleme kurumu Alman Federal Kartel Kurumu yaptığı açıklamalardan sonra Facebook yetkililerince savunma açıklaması geldi. Savunma açıklamasında yapılan bu araştırmalarda yanlışlıklar olduğu, Almanya’nın Facebook’u sevdiğini , bu sebeple kullanıcı sayısının fazla olmasının normal karşılanması gerektiğini, ayrıca diğer alternatif sosyal ağlar gibi Facebook’un da kullanılmasının kişilerin tercihinde olması gerektiğini ve gereken savunmaların taraflarınca yapılacağına yer verildi.

Rekabet Kurumunun Aralık 2019 yılına kadar geçici değerlendirme amacıyla süre verdiği, hazırlanan paketteki şartların tamamını kabul etme yada kabul etmeme arasında Facebook’a zaman verildiğini ve bu arada Facebook’tan gelecek tepkinin nasıl olacağı ve karşı tepki hakkında buna göre hareket edilmesi gerektiği raporda yer aldı.

Facebook’tan gelen son açıklamalarda Almanya’da kanunların belirlediği hassasiyete önem vereceklerini ve ilgili kurum ile işbirliği yapılacağının altı çizildi.