Sosyal Medya Dolandırıcılığından Nasıl Korunabiliriz?

Paylaş!

Sosyal medyada geçirilen zaman çoğu zaman hayatımızın büyük bir kısmını oluşturur. Artık eklenen son teknoloji özellikleri sayesinde akıllı telefonlar üzerinde ulaşım sağlanan uygulamalar her işleve yönelik özellik barındırmaya başladığından dolayı bağımlılık seviyesinde sosyal medya kullanan kişiler bulunur. Bu denli geniş alanda kullanılması ise bazı güvenlik açıklarının oluşmasına neden olabilir. Bunun olmaması adına yapılması gereken ise dolandırıcıların tekniklerini bilmek ve önlem almaktır. Sosyal medya dolandırıcılığından nasıl korunabiliriz? Sorusunun cevabı temelinde dikkatli bir kullanıcı olmaktan geçer.

Yemlemeye Karşı Dikkatli Olmak

Phishing olarak İngilizceden dilimize çevrilen yemleme tabiri ile anlatılmak istenen dolandırıcılığın ilk başlangıcında kullanılan materyaldir. İnternet üzerinden gelen ve tanımadığınız bir adresten iletilen bir mail veya güvenli olmadığı yönünde uyarı aldığınız bir site linki bir çeşit yemleme yöntemidir. Sayın müşterimiz diye başlayan veya kart numarası, hesap erişimi gibi konularda sizden onay bekleyen maillere de itibar etmemeniz gerekir. Bu nedenle yemleme işlemine karşılık bilgisayarınızın güvenlik ayarlarını her zaman aktif tutmalısınız.

Vaad İle Yaklaşmaya Çalışanlar

Çeşitli bahis siteleri veya farklı yöntemleri vurgulayarak para kazanmak amacıyla dikkatinizi çeken reklamlar da sizi inandırabilir. Araştırma yaptığınız konular ile ilişkilendirilecek şekilde dönen reklamlar ve altında bulunan sahte kullanıcı yorumları sizi kandırmaya yönelik olabilir. Bunun için bilgisayarınızda adblocker gibi reklamları engelleyen bir uygulama ile kendinizi korumaya almalısınız.

Bilgilerin Paylaşılmaması

Güvenli olmayan veya herhangi bir devlet uzantısı olmayan site üzerinden sadece sizin bilebileceğiniz bilgileri kesinlikle paylaşmamalısınız. Bunlar sizin banka ve e-devlet kanalıyla yapılacak dolandırıcılık faaliyetlerinde sorulan güvenlik sorularına cevap vermek için tasarlanmış olabilir. Ayrıca tanımadığınız kişilerin sizi takip etmesine ve bilgi edinmeye çalışmasına da izin vermemelisiniz.