İnternetten Kripto Para İle Alışveriş Yapılabilir mi?

Paylaş!

Son yılların gözde yatırım araçlarından biri olarak kabul edilen kripto paralar; güvenilir ödeme aracı arayışında olan alışveriş severler tarafından, güvenilir ve takipsiz ödeme özelliklerinden ötürü tercih edilebiliyor. Kripto para hesabına sahip olan kullanıcıların, hesaplarında bulunan ondalıklı bakiyeler ile ödeme gerçekleştirebildikleri alışveriş sitelerinde; sitelerin genel kuralları, anlaşma sağlanan kripto para sistemlerine göre farklılık gösterebiliyor. Kripto paralar üzerinden direkt alışveriş ve kripto para üzerinden dolaylı alışveriş olarak iki alt başlığa ayrılan internetten kripto para ile alışveriş yapılabilir mi? sorusunda; alışveriş severlerin ödeme yapmadan önce yöntem kullanımı hakkında bilgi almaları, kripto para ödeme işlemlerinde sorun yaşamamalarını sağlıyor.

Kripto Paralar ile İnternetten Direkt Alışveriş Nasıl Yapılır?

Sadece kullanıcı sayısı fazla olan ve değerli olarak kabul edilen kripto para birimleri (Bitcoin, Ethereum gibi) üzerinden direkt yatırım gerçekleştirilebilen alışveriş sitelerinde; alışveriş tutarı, ödeme esnasında kripto para birimlerine günlük kur değerleri üzerinden dönüştürülüyor. Ödeme onayı şartının, kullanılan kripto para birimine göre farklılık göstermediği alışveriş sitelerinde; hesaplarından çıkan tutarlar site yönetimi tarafından onaylanan alışveriş severler, ödeme işlemlerini tek aşamalı olarak sonuçlandırabiliyor. İptal ve iade şartlarının, alışveriş sitelerinin işlem hacmine göre değişiklik gösterdiği kripto paralar ile internetten direkt alışverişlerde; kredi kartı ya da banka kartı gibi ödeme araçlarının üye hesaplarına eklenememesi, kripto paraların alışveriş siteleri tarafından tercih edilmemesine neden olabiliyor.

Kripto Paralar ile İnternetten Dolaylı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kripto para hesaplarına bağlı vadesiz hesapları olan alışveriş severler tarafından, basit transfer yöntemiyle sonuçlandırılan dolaylı internet alışverişleri; kripto para bozdur uygulamasına sistemlerinde yer veren alışveriş sitelerinde, iki aşamalı ödeme gerçekleştirilmesini sağlıyor. İlk aşamada, kripto para hesaplarından vadesiz hesaplarına para aktaran alışveriş severler; bu işlemin ardından, EFT ya da havale üzerinden ödeme işlemlerini tamamlayabiliyor.