Google Haritalar’da Alan Nasıl Hesaplanır?

Paylaş!

Google yardımı ile konumlar arasındaki mesafeleri kolaylıkla ölçebilirsiniz. Peki Google Haritalar’da Alan Nasıl Hesaplanır? Ayrıntılı aşağıda yer almaktadır.

Kısa not olarak;

  • Ölçümler, 3D arazi ve bina şeklinde olmasından dolayı kesin sonuç vermeyebilir bunun için kuş bakışı görünüm kullanılmalıdır.
  • Alan hesaplanırken yükseklik hesaba katılmaz.
  • Bu hesaplamalar sadece Google haritalar için geçerlidir.

Bilgisayarda Google Harita Alan Hesaplama

Bilgisayarınızda Google haritalara tıklayarak herhangi bir konum arayın. Sonrası ki sol kısımda yer alan hesaplama simgesi ile kuş bakımı görünüme geçecektir. Hesaplama noktalarını siz kendiniz ayarlayabilirsiniz. Noktaları sonrasın da kaldırmak isterseniz Geri Al seçeneğine tıklayabilirsiniz. Son olarak da hesaplama sonlandırmak için Bitti simgesine tıklayın.

Bilgisayar Ölçümü Düzenleme İşlemi

Nokta ekleme işlemi bittikten sonra çizgi parçalarını ve şekli noktalar yardımı ile sürükleyebilirsiniz. Başka hesaplamalar için Yeni Hesaplama Başlat seçeneğine tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Android Telefon ve Tabletler İçin Google Harita Alan Hesaplama

Android telefonunuzdan Google haritaları açın. Herhangi konum arayarak hesaplama simgesine tıklayın. Hesaplama noktalarını ekleyebilmek için haritayı hareket ettirin ve noktaları ekleyin. Bilgisayarda ki gibi noktaları kaldırmak için Geri Al seçeneğine tıklayabilirsiniz. Tüm hesaplamalar bittikten sonra Bitti seçeneği ile hesaplama sonlanmaktadır.

Android ile Ölçümünüzü düzenleme İşlemi

Yeniden hesaplama işlemini başlatmak için Yeni hesaplama başlat simgesine tıklayarak ölçümü silebilir veya geri dönmek için Geri simgesi ile haritaya geri dönebilirsiniz.

İphone veya iPad’iniz ile Google Harita Alan Hesaplama

İphone veya iPad’inizde Google haritayı açın ve diğerleri gibi herhangi konum belirleyin. Hesaplamaya dokunarak ölçüm noktalarını ekleyin. Haritayı hareket ettirerek noktaları ekleyin. Sonrasında kaldırmak için Geri Al simgesine tıklayabilirsiniz. İşlem sonunda Bitti simgesi ile hesaplama işleminizi sonlandırabilirsiniz.

İphone ile Ölçümü Düzenleme İşlemi

Başka bir ölçüm alanı başlatmak için yeni ölçüm başlat simgesine tıklayarak yeni konum hesaplamaları yapabilirsiniz.

Tüm Cihazlar İçin Mesafe Birimlerini Değiştirme İşlemi

Belli bir konum için mesafe birimi yanında bulunan Genişlet simgesi ile istediğiniz seçeneğe tıklayabilirsiniz. Böylelikle Google haritalar üzerinde herhangi konum ile alan hesaplamasını yapabilirsiniz.