iOS 9.3 Night Shift Özelliği Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Apple markasının İos 9.3 ile hizmete sunduğu Night Shift özelliğinden bahsedeceğiz. Nedir Night Shift, ekranı sarartarak göz yorgunluğunu gideren ve neredeyse önemli oranda azaltan teknolojik bir özelliktir. Sana mavi ışığın etkisini azaltan bu teknoloji harikası ile göz yorgunluğunuzu üzerinizden atmış olacaksınız. Peki, iOS 9.3 Night Shift Özelliği Nasıl Kullanılır?

Apple; İphone, iPad ve iPod touch’lar içi geçen yıl iOS 9.3 güncellemesiyle bu yeni teknolojik özelliği telefon severlere sundu. Notlar haberler, sağlık gibi birçok uygulamasını güncel tutan Apple, mobil işletim sistemine de yenilik getirerek kullanıcı kitlesini oldukça düşündüğünü göstermiş oldu. Ekranında ki renk sıcaklığını ayarlayan bu özellik ile iPhone ve iPad’ler üzerinde metinlerin daha uzun okunmasını sağlamaktadır.

Bu yeni teknolojik özelliğin kullanılabilmesi için iOS 9.3 sürümünün yüklü olması gerekmektedir. Zaten böyle bir telefonu kullanıyorsanız, güncel durumunu mutlaka kontrol ediyorsunuzdur.

Night Shift özeliği ile birçok farklı ayrıntılar bulunmaktadır. Bu özelliğe ayar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Normalinde bilgisayarlarda, televizyon, tablet ve akıllı telefonlar gibi elektronik cihazların ekranlarında sanal mavi ışık bulunuyor. Bu ışık, gözlerin daha hızlı yorulmasına ve bozulmasına sebep olmaktadır. Ancak bu noktada telefonunuz Night Shift özelliğini devreye girdiğinde sanal mavi ışığı ciddi oranda azaltarak daha sağlıklı bir kullanım sağlamaktadır.

Night shift özelliğini, ayarlar bölümünde ki konum servisleri/ Saat dilimi ayarlama bölümünden konum bilgisini aktif ederek gün batımından gün doğumuna kadar otomatik olarak açıp kapatabilirsiniz. Ancak düşük güç modunun devre dışı olması zorunludur.

Bu özelliği tek tıkla aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için, ayarlar/ ekran ve parlaklık menüsünden Night Shift seçeneğine erişmek yeterli olacaktır.

Ardından açılan pencere birkaç yar daha bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Zamanlama,
  • El ile yarına kadar açık bırakma,
  • Renk sıcaklığı,

gibi ayarlardan farklı alternatifleri de inceleyebilirsiniz.

Night Shift Nasıl Aktif Edilir?

Peki ios 9.3 night shift özelliği nasıl kullanılır? Bu özelliği aktif edebilmek için denetim merkezi üzerinden tık tıkla halledebilirsiniz. Bunun için iPhone veya iPad’lerde tuş kilidini aktif etmeden de parmağınızda alt pencereyi yukarı kaydırarak Denetim merkezi seçeneği ile Night Shift özelliğini aktif yapabilirsiniz.

Kullanım Alanları

Iphone 5s, 6, 6Plus ve tüm serisi, SE, iPad ve tüm serisi, İpod Touch’a destek sunmaktadır.