Google Yüz Tanıma Teknolojisi ile İlgili Güvence Verdi

Paylaş!

Google, Yüz Tanıma Teknolojisi ile İlgili Güvence Verdi. Yüz tanıma teknolojilerinin gelişmesi ve akıllı cihazlarda yerlerini alması ile beraber kullanıcıların bazı cihazlarda bu teknolojiye zorunlu bırakılması endişelerin artmasına neden oldu. Bu durumun farkında olan ve bu konuda kullanıcılarını rahatlatmak açısından güvence veren Google firması, yüz tanıma teknolojisi ile beraber elde edilen bilgilerin satılmayacağı konusunda bir açıklamada bulundu. Google firması bugün Asya’daki yapay zeka çalışmalarına ilişkin olarak bir paylaşımda bulundu.

Yüz tanıma teknolojilerinin kullanım alanlarına ilişkin olarak detaylı bir açıklama yapan firma, bu teknolojilerin asistan teknolojileri ile beraber kayıp insanların bulunması gibi durumlarda da son derece kullanışlı olduğu yönünde bir çok faydasını sıraladığı bir açıklamayı basın ile paylaştı. Birden fazla kullanım alanına sahip olan yüz tanıma teknolojilerinin kullanımı konusunda kendi prensipleri ve değerleri ile örtüşme konusunda emin olmak, zararlı yazılımlardan korunmak ve istismar durumlarından uzak kalmanın ciddi bir dikkat gerektirdiği belirtilen ifadelerden bir tanesiydi.

Güvenlik Konusunda Çalışmalar Devam Edecek

Google firmasından kullanıcı güvenliğine ilişkin olan çalışmaların her gün daha ileri kaydedildiği ve bu konuda diğer teknoloji etmenlerinden de çeşitli yardımların alındığına ilişkin açıklamada Google Cloud uygulamasının politik ve teknolojik sorunlara çözüm olarak üretildiği bilgisi de geçildi. Yüz tanıma teknolojisinin son yıllarda farklı alanlarda da kullanılması ile beraber pek çok alanda karşımıza çıkıyor olması kullanıcıların ve bireylerin kişisel hayatlarında savunmasız bir duruma düşmelerine neden olabilir mi sorusu ise kafaları karıştırıyor.

Amazon şirketinin Rekognition yazılımını devletin resmi kurumlarına satmış olması ve yatırımcılarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları tarafından da ciddi anlamda tepki görmesi üzerine bireylerin gizliliklerinden şüpheye duyduğu pek çok durum ortaya çıktı. Bu durumun farkında olan Google firması ise, kendi bünyelerinde böyle bir durumun söz konusu olmadığı, cihazlarında kullandıkları yüz tanıma teknolojisinden alınmış olan bilgilerin her hangi bir alanda satışının gerçekleşmeyeceği konusundaki güvencesi resmi bir dil ile basında paylaşıldı. Yüz tanıma teknolojisinin yalnızca olumlu yönleri ile kullanılacağı konusunda firma kullanıcılarına garanti verdi.