Üstün Zeka MediaTek Helio P90 Tanıtıldı

Paylaş!

Üstün Zeka MediaTek Helio P90 Tanıtıldı. Rakibi, Qualcomm ile arasında bulunan fark her gün bir miktar daha artmaya devam MediaTek, yapay zekanın üstün yetenekleri ile donatılmış, yeni yarattığı işlemcisi, Helio P90 işlemciyi nihayet duyurdu. Fiyat ve performans telefonlardan söz edilirken en sık tercih edilenler arasında yer alan bir işlemci olan, MediaTek P serisinin yeni gözdesi olan Helio P90’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Çoklu işlem becerisi konusunda oldukça gelişmiş olan Helio P90, tüm yeni nesil işlemci üretimleri gibi becerilerini geliştirdi. Tıpkı, Helio P60 ve 70 gibi 12nm TSMC FinFet sürecinden geçen P90, iddia edildiği gibi oldukça başarılı özelliklerini tanıttı.

Eşsiz Yapay Zeka Performansı

Oldukça karmaşık yapay zeka işlem biçimleri adına APU 2.0 ve aynı zamanda Fusion Al ile beraber gelen Helio P90, 1127GMACs sayesinde de P60 VE 70 modelleri ile kıyaslandığında tam 4 kat daha başarılı bir yapay zeka kullanımı sağlıyor. 2 GHz çekirdeğe sahip olan işlemcinin, PowerVR gm 9446 GPU ile beraber yapılması sayesinde, Mali-G2 MP3 ürünü ile kıyaslandığında tam %15’e varan grafik performansı fazlasını yaratıyor.

HelioP90 Kamera Özelliklerini Katlıyor

Oldukça iddialı bir şekilde ortaya çıkan Helio P90, 48 mp’e varan kamera destekleme özelliği ve sıfır gecikmeyle 8K’dan tam %45 yüksek çözünürlüğe de imkan tanıyor. Özel bir kamera ile gelen Helio P90 çift kamera özelliğini destekliyor ve 25+16MP arka kameraya imkan tanıyor. Öte yandan MediaTek Helio P90 480 fps ağır çekimde video kaydetme olanağı tanıyor.

Öte yandan, işlemcinin son derece gelişmiş bir yapay zekaya sahip olması ve aynı anda birden fazla kişinin yüz ve mimiklerini takip edebiliyor olması, toplu fotoğrafların da kalitesini inanılmaz biçimde arttırıyor. MediaTek tanıtımını yaptığı yeni işlemcisi için 2019’un ilk yarısında ortaya çıkacağını belirtti. Önümüzdeki sene için bir hayli iddialı olan P90 gelecek yıl birçok fiyat performans telefonunda kullanıcıların karşısına çıkabilir. Özellikle yapay zeka konusundaki gelişmeleri ile önceki sürümlerine göre bir hayli gelişen Helio P90’ın nasıl bir etki yaratacağını zaman gösterecek.