Uzaydan Üzücü Haber

Paylaş!

Uzaydan Üzücü Haber. Sabah saatlerinde yayınlanan bir habere göre uzaya gönderilen ilk sanat eserinin kaybolduğu öğrenildi. Muhteşem sanat eserinin Aralık ayının başında, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle yörüngeye iletildiği ancak bir süre sonra heykelle olan iletişimin kesildiği öğrenildi.

Ünlü Nevada Museum of Art, Aralık ayının başlarında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle beraber, “Orbital Reflector” ismini verdiği bir heykeli uzaya yollamıştı. Bir şaheser olan heykel, uydu üzerinden fırlayacak ve parlak elmas şeklindeki bir balonun içerisinde açılacak nitelikte tasarlanmıştı. Bu şekilde dizayn edilen heykel, güneş üzerindeki ışınları Dünya’ya paralel olarak yansıtacak ve çıplak gözle incelenebilecekti.

Uydu Takibi

Yukarıdaki bilgilere bakıldığında yapılan altı haftalık çalışmanın durdurulması esnasında, uyduyu takip etme ve izleme konusunda iletişim kopukluğu meydana geldi ve bu nedenle balon hiçbir şekilde şişirilemedi. Sonuçta ise uyduyla olan tüm iletişim ve takip etme sistemi çökmüş oldu. Müze tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, Federal Communications Commission’ın (Federal İletişim Komisyonu) çalışmayı sonlandırması sebebiyle balonun şişirilemediği ifade edildi.