Intel Yeni İşlemcisini Piyasaya Sürüyor

Paylaş!

Intel Yeni İşlemcisini Piyasaya Sürüyor. Intel tarafından geliştirilen işlemci, Xeon W-3175X piyasaya çıkıyor. Teknoloji meraklılarının uzun zamandır beklediği bu işlemci, çok şey vadeden bir çip olmasıyla dikkat çekiyor. Xeon W-3175X, 28 çekirdekli ve büyük iş yükünün altından başarıyla kalkabilecek bir kapasiteye sahip. Kalitesine paralel olarak, işlemcinin fiyatı da biraz yüksek. Intel’in yeni işlemcisinin fiyatı, 2 999 dolar. Yoğun iş yükünün altından başarıyla kalkması beklenen işlemciye ilginin ne düzeyde olduğu merakla bekleniyor.

Xeon W-3175X Hangi Özellikleri İle Öne Çıkıyor?

Teknoloji ilerledikçe, tasarımlar giderek boyut olarak küçülürken, donanım bakımından zenginleşiyor. Intel tarafından piyasaya sürülen, Xeon W-3175X bu bakımdan son derece ilgi çeken bir işlemci. 28 çekirdekli, iş istasyonlarına özel olarak güç üreten bir işlemci. İşlemcinin toplam 56 bağlantı noktası bulunmakta ve bu nedenle 2 999 dolarlık fiyatıyla işlemciler arasında en pahalı olanı durumunda. Bununla birlikte, Intel’in bu yeni işlemcisi, kişisel kullanıcılardan ziyade, büyük bir iş yükünün olduğu, işletmeler için düşünülmüştür.

Xeon W-3175X, 3.1 GHz baz frekansa sahiptir. Tek çekirdek ve Turbo modunda ise, tam 4.3 GHz baz frekansa ulaşabilecek. Bununla beraber, işlemcinin, 38,5 MB L3 önbellek yer alıyor.

Intel C621, işlemcide destek amacıyla bulunmakla birlikte, genellikle üretim sistemlerinde kullanılıyor.

İşlemci, 68 PC hatta sahip. Ayrıca, 6 kanallı DDR4-2666 hafıza, 512 GB RAM ile desteklenebiliyor. Kişisel kullanıcılar için aşırı lüks olabilecek bu işlemci, büyük iş yükünün bulunduğu işletmeler açısından oldukça önemli bir konfor sağlayacaktır.

Intel tarafından piyasaya sürülmesi beklenen bu yeni işlemcinin 2, 999 dolar olan fiyatı ise biraz yüksek bulunabilir. Masaüstü cihazlar için kullanılan işlemcilerin bazılarının fiyatlarına bakılırsa, mukayese yapmak mümkün olacaktır. Intel Core i9-9980XE, 1979 fiyatla satın alınabiliyor. AMD Ryzen Threadripper 2990WX 1799 dolardan satın alınabiliyor. Buna mukabil, Xeon W-3175X 2,999 dolar satış bedeliyle diğer işlemcilerden oldukça pahalı. Ancak, unutmamak gerekir ki bu işlemci standart kullanıcılar yerine, büyük işletmeler için imal edilmiş bir üründür. Bundan ötürü, iş yükünün fazla olduğu büyük işletmeler, işlerinin daha düzenli bir biçimde yürüyebilmesi adına böyle bir maliyeti göze alabilirler.