Hangi Uygulamanın Telefonu Yavaşlattığı Nasıl Öğrenilir?

Paylaş!

Android veya IOS işletim sistemlerine sahip olan telefonlarda yüklenen her program, çekilen her fotoğraf ve video ve girilen ve açık bırakılan her internet sayfası için telefon ayrı ayrı işlem yapmaktadır. Bu işlemleri karşılayabilmek ve aynı anda yapabilmek için gerekli sistem özellikleri yüklü olduğu için telefon kullanılır iken bu programları kullanmak telefonu sistemi yeterli olduğu sürece yavaşlatmamaktadır. Ancak kullanılan program açık bırakıldığında bu telefonunuzda art arda yeni çalışmalar yapılmasına sebep olur. Örneğin fotoğraf çekmenizin ardından kamerayı sonlandırmaz ve sadece menü tuşuna basarak ana ekrana döner iseniz bu telefonunuzun kamera işlemlerine siz fotoğraf çekmeseniz dahi devam etmesine yol açar. Bu da telefonunuzun gitgide daha çok yavaşlamasına sebep olur. Ancak bunun yanında bazı programlar da telefonunuzu yavaşlatabilir. Peki, hangi uygulamanın telefonu yavaşlattığı nasıl öğrenilir?

Telefonun Performansını İzlemek

Akıllı telefonda performans artırmanın en iyi yollarından biri anti virüs programı kurmaktır. Böylece telefonunuzu virüslerden koruyarak telefonun yavaşlamasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca temizleyici kurmak da hangi programın hafızada ne kadar alan kaplamış olduğunu gösterir ve bir tıklamayla uygulamalar bir dahaki kullanıma kadar sonlandırılabilir. Telefonda her programı kullanmanızın ardından kapatmanız da önerilmektedir.

Akıllı Telefonda İşlemcinin Önemi

Akıllı telefonlarda işlemciler telefonların çalışabilmesi için en önemli parçalardan biridir. İşlemleri yerine getiren işlemci, siz her program açtığınızda daha fazla çalışmaya başlar. Siz programları her açık bıraktığınızda işlemci daha fazla talimatı yerine getirmek zorunda kalır ve bir süre sonra çöker.

Yavaşlamaya Sebep Olan Uygulamalar

Kalite olarak yüksek olan ya da iyi bir tasarlamaya sahip olmayan telefonlar telefonu yavaşlatabilmektedir. Bu nedenle bu uygulamaları başka CPU bölümünden kontrol ederek telefonunuzdan kaldırmanız telefonunuzu rahatlatacaktır.