UDID Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş!

UDID 40 haneden oluşuyor ve iOS cihazlarına özel bir numara olarak biliniyor. UDID kaydı nedir? Nasıl yapılır? Sorularının cevabı için uygulama geliştiricilerinin öncelikli olarak yeni iOS sürümlerini yüklemeleri ve uygulamalarını test etmeleri gerekiyor. Her uygulama geliştiricisinin 100 cihaz kaydetme hakkı bulunuyor ve bu hak dolduktan sonra ve eskileri silmeden yeni cihaz kaydı gerçekleştirmek mümkün olmuyor. UDID numarası kaydı olmayan cihazlara yeni iOS sürümlerinin yüklenmeleri sonrasında cihazların aktivasyonları yapılamıyor. Ayrıca cihazlar kullanılmaz duruma da geliyorlar.

Cihazın UDID numarası nasıl bulunur?

İOS cihazının UDID numarasını bulmak için cihazın iTunes’e bağlanması veya App Store’dan UDID numarasının görülmesine imkân sağlayan uygulamaların indirilmesi gerekiyor. Uygulamalar indirildikten sonra ekranda cihazın seri numarasının üzerine tıklanması gerekiyor. Seri numarasının bulunduğu alan UDID olarak değişiyor. Son olarak 40 haneli olan cihaza özel numaranın girilmesi gerekiyor.

UDID Kaydını Kimler Yapabilir?

UDID kaydı yaptırabilmek için öncelikle güvenilir bir iOS geliştiricisinin bulunması gerekiyor. App Store’da uygulamaya sahip olan kişiler veya şirketler bir uygulama geliştiricisi olarak ortaya çıkıyor. UDID kaydının bu kişiler ya da şirketler tarafından yaptırılması gerekiyor. Güvenilir olmayan yerlerden UDID kaydı yaptırıldığında dolandırıcılık ihtimali bulunduğundan dolayı son derece dikkatli olmak gerekiyor.

Cihazda UDID Kaydı Yoksa iOS Sürümü Yüklenebilir Mi?

UDID kaydı olmayan bir cihaza iOS sürümü yüklendiği takdirde cihazların aktivasyonları hiçbir şekilde yapılmıyor ve bu durum cihazların kilitlenmesine neden oluyor. Bunun için güncel beta sürümlerinin cihazlara yüklenmesi gerekiyor. Güncel beta sürümleri cihazlara yüklenmediği takdirde birinci beta sürümünde aktivasyon gerçekleşse bile ikinci beta sürümünde aktivasyon işlemi gerçekleşmiyor. Bu durum cihazda pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor.