İlk Milli Havan Topumuz İş Başında

Paylaş!

İlk Milli Havan Topumuz İş Başında. Son dönemlerde ülkemiz bilindiği üzere yerli ve milli kavramlarına oldukça önem vermekte ve ASELSAN gibi teknoloji üreten şirketlerimiz ve kurumlarımız bu kavramlar temelinde çalışmalar yürütmektedir. Yerli ve milli gururumuz silahların ve araçların üreticisi ASELSAN tarafından son olarak geliştirilen ilk milli havan topu silahımız Alkar, görücüye çıktı. Tanıtımı gerçekleştirilen ilk milli havan topu silahımızın adı olan Alkar’ın anlamı ise pek çok kişi tarafından merak edilmekte.

Alkar’ın anlamı ise Aselsan tarafından ”bitirici, yok edici” olarak açıklandı. Yerli ve milli ürün ve hizmet üretimi ile birlikte özellikle savunma ve askeri anlamda dışa bağımlılığı azaltmayı planlayan ülkemiz bu konuda kararlı bir şekilde çalışmalar yürütmekte ve bu amaç doğrultusunda gelecek odaklı adımlar atmakta. Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük tedarikçilerinden ve üreticilerinden birisi olan ASELSAN son geliştirdiği ve oldukça fonksiyonel bir silah olarak tanıtılan ilk milli havan topu silahı ile savunma sanayinin geliştiğini kanıtlamakta.

İşte Alkar’ın Özellikleri

Aselsan’ın son geliştirdiği milli silahlarımızdan bir tanesi olan Alkar oldukça işlevsel ve fonksiyonel bir şekilde tasarlanmıştır. Otomatik olma özelliği gösteren ilk milli ve yerli havan topumuz Alkar, BMC firmasının çok özellikli zırh aracı VURAN’a entegre olabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Öte yandan Aselsan yetkilileri Alkar’a ”Mehmetçiğimizin yeni süngüsü” takma adını vermiştir. 120 milimetrelik bir kalibreye sahip olan Alkar % 100 yerli mühendislerimiz ve Aselsan tarafından tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Tamamen özgün bir şekilde üretilen Alkar, tüm deneme testlerinden başarılı bir şekilde geçmeyi başarmış ve ilk otomatik yerli havan topumuz olarak TSK tarihine geçmiştir. Diğer otomatik havan toplarından daha fazla atış atabilen Alkar, 4×4 dahil olmak üzere pek çok araca entegre olabilecek bir karakter yapısına sahip olmakta olup, daha şimdiden yurt içinden ve yurt dışından talep görmeye başlamıştır.

Öte yandan 120 milimetrelik kalibrede havan topu üretimi gerçekleştiren dünyada çok az ülkenin olduğu belirtilmekte. Alkar’ı yaratarak oldukça önemli bir işe imza atmış olan ASELSAN, milli ve yerli çerçevede çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.