Sosyal Medya Pazarlaması Yapma Yöntemleri

Paylaş!

Sosyal mecralar, işletme sahipleri ve pazarlamacıların bütçe harcamalarını tümüyle değiştirdi. Günümüzde sosyal medya pazarlaması da bu nedenle büyük önem kazandı. Peki, Sosyal Medya Pazarlaması Yapma Yöntemleri nelerdir? Bu soruya yanıt aramadan önce sosyal medya pazarlamasının ne olduğuna değinmemiz gerekiyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, herhangi bir pazarlama hedefine ulaşma amacıyla sosyal medyayı stratejik ve aktif bir şekilde kullanmayı ifade eder. Genel anlamda satış arttırma ve pazarlama hedefleri anlamında çeşitli adımlar atmaktır. Hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi satmak için; potansiyel müşterileri çevrimiçi mağazaya çekmeyi ifade eder. Sosyal mecralar da, tüm bu hedeflere ulaşma yollarındandır.

Hangi Sosyal Medyayı Kullanacağım?

Bu oldukça merak edilen bir konu olarak sıkça konuşuluyor. Ürün ya da hizmet için, potansiyel müşterilerin aktif olduğu mecrayı seçmelisiniz. Bir mobilya firmasına sahipseniz; Facebook gibi mecralar üzerinden mobilya alımıyla ilgilenecek kişilerle iletişime geçmeniz en doğrusudur. Ya da şirketleri hedefleyen bir kuruluşunuz var. O zaman da Linkedin’i tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medya pazarlaması, planlanmış olan bir kampanyanın parçasıdır. Bu sebeple en iyi şekilde kullanmalısınız. Pinlemelere ya da paylaşımlara başlamadan evvel; bir sonraki adımınızı nasıl atacağınıza karar vermeli ve ileriye yönelik planlar yapmalısınız. Başlangıçta, hedef kitlenizle beraber hedeflediğiniz ve kullanmayı planladığınız kanalların tümünü içeren bir plan hazırlamanız gerekiyor. Plansız bir biçimde başlarsanız, başarısız bir sonuçla karşı karşıya kalmanız yüksek bir ihtimaldir. Planınızı oluşturmanızın ardından, potansiyel müşterilerinizin farkına varmalı ve onların sıklıkla kullandığı mecralarda kendinize yer edinmelisiniz. Bu mecralarda, ilginç, yararlı ve farklı içerikler oluşturmaya başlayın. Geriye son bir adım kalıyor, o da içeriğinizi dikkat çekici bir yazıyla beraber sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak!