Intel, Cascade Lake Xeon İşlemcilerini Tanıttı

Paylaş!

Bilgisayar işlemcisi denildiği zaman akla gelen ilk şirket olarak şuan kullanılmakta olan hemen her teknolojik alet içerisinde rastlayabileceğimiz Intel firması, Cascade Lake Xeon adını verdiği yeni işlemcisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Soket başına 48 çekirdek isteyen ve 12 DDR4 bellek kapasitesine sahip olarak bilgisayarlara işlenecek olan bu yeni işlemci, Intel firmasının en üst seviyeye sahip olan işlemcisi olarak biliniyor.

Xeon Scalable Processor işlemcisinden daha yüksek bir performans ile birlikte gelmesi beklenen yeni işlemcide 12 kanal bellek desteklemesi de mevcut. Yüksek bir performans vaat etmesi ile beraber teknoloji severlerin dikkatini üzerine çekmeyi başaran bu yeni işlemci sektör içerisinde Cascade Lake Advanced Performance olarak nitelendiriliyor. Kısa süre sonra bilgisayarların içine monte edilerek yüksek performans ve yüksek hız ile beraber kullanıcıları ile buluşmaya hazırlanan bu yeni işlemci, Intel şirketinin son teknoloji donanımlarına sahip olan bir işlemci sistemi olarak sektör içerisinde yer alacak.

Çok Çipli Tasarım: Cascade Lake Xeon

İşlemcilerin küçük olmasının ve dar kalıplar içerisinde yer almasının bir nedeni de kalıpların büyüdükçe hata oranının artmasına neden olmasıdır. Bu durumun önüne geçmek isteyen Intel firması çok çipli bir tasarım ile yeni işlemci sisteminde hata oluşma ihtimalini minimuma düşürmeyi de ihmal etmedi. Intel şirketinin 10 nm üretim süreci henüz bu yeni işlemci sisteminin üretimine hazır olmadığı için 14 nm fabrikasyona sahip süreç ile beraber üretim devam ediyor.

Çok sayıda çipli tasarıma ve giriş alanına sahip olacak olan işlemci sisteminde büyük bir soket girişi gereksinime ihtiyaç duyulduğundan ötürü yeni işlemcinin 5903 pinli bir konektöre de sahip olması bekleniyor. Intel firmasından gelen açıklama doğrultusunda yeni işlemci sisteminin Xeon SP’ye oranla %20, AMD Epyc’e göre ise %240 oranında bir performans artışı sağlayacağı belirtildi. Geniş bant belleğe ihtiyaç duyulan işlemlerde bu yeni işlemcinin farkını fazlası ile göstereceği yapılan açıklamalar içerisinde yer alırken işlemci sisteminin üretim sürecinden sonra bilgisayarlar içerisinde yer alarak kullanıcıları ile buluşma sürecine geçilecek.