Elon Musk: Suudilerden Kaynak Almayacağız

Paylaş!

Çağımızın en büyük bilim insanlarından ve en çılgın girişimcilerinden biri olarak nitelendirilen Elon Musk bilindiği üzere Tesla, Malcolm X ve Roket İnc şirketleri ile adından sık sık söz ettirmektedir. Ancak Elon Musk en dikkat çeken şirketi hiç kuşkusuz Ceo görevini de üstlendiği Tesla şirketidir. Tesla markası bilindiği üzere elektrikli arabalar üzerinde hem araştırma hem de son model elektrikli araçlar üreten bir yapıdır.

Bu marka bilindiği üzere son zamanlarda ekonomik anlamda pek çok maddi sıkıntı yaşamakta ve son bir kaç yıldır süreğen olarak değer kaybetmekte. Şirketini bu durumdan kurtarmak isteyen Elon Musk, Tesla markasının %5’lik kısmını 3,2 milyar dolara Suudi firmalara satma amacında. Ancak son günlerde patlak veren Amerikan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Prens Selman Bin Faysal tarafından öldürülmesinin ardından Elon Musk, Suudi firmalara yaptırım uygulama kararı aldı. Bilindiği üzere Elon Musk insani duyarlılığıyla ön plana çıkan bir bilim insanı olarak nitelendirilmektedir.

Elon Musk’tan Suudilere Yaptırım Kararı

Amerikan Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğunda öldürülmesinin ardından ve olayın perde arkasındaki sırların çözülmesinin ardından tüm dünya ülkeleri ve pek çok şirket şaşkına uğramış ve Suudi Arabistan devletini pek çok devlet ve kuruluş esefle kınamışlardı.

Tüm bu olayların hemen ardından ise bir hamle de Tesla şirketler grubu Ceo’su Elon Musk, Suudi Arabistan devletiyle işbirliği içerisinde yürüttükleri turizm projelerini ve Virgin Uzay İstasyonu projelerini askıya aldığını sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. Diğer bir taraftan kaynak arayışında olan Musk, Suudi Arabistan ile anlaşma yolunda oldukça yol kat ettiği hisse devri anlaşmasını da iptal etti.

Elon Musk gibi bir bilim insanın yanı sıra, dünyanın en zenginleri listesinde ikinci sırada bulunan Bill Gates’in sahibi olduğu Vakıf da Suudi Arabistan ile gelecekte yürütmeyi hedeflediği projeleri durdurduğunu medya hesapları aracılığıyla duyurdu. Tüm bu yaşananlar Cemal Kaşıkçı olayının dünya üzerinde ne kadar yankı uyandırdığı gösterir nitelikte. Önümüzdeki günlerde de dünya ülkelerinin Suudi Arabistan devletine uygulayacağı yaptırımları açıklaması bekleniyor.