Intel ve Facebook Güçlerini Birleştirdi

Paylaş!

Intel ve Facebook Güçlerini Birleştirdi. Facebook ile Intel, yapay zekayı kullanıcılara sunmak için güçlerini birleştirdi. Güçlerini birleştiren şirketler yapay zeka çipi geliştirdi. Bu çip sayesinde yapay zekanın nimetleri, daha düşük donanımlarla sunulacaktır. Böylece kullanıcılar yapay zekanın faydalarından kolaylıkla yararlanabilecekleri

Facebook ve Intel iş birliği ile geliştirilen çip, 2019 yılı bitmeden gün yüzüne çıkacak. İşlemci sistemler arasında lider bir marka olan Intel, dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES 2019’da yaptığı duyuru ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

Yapay Zekayı Düşük Maliyetle Sunacak

Intel yaptığı açıklamada, yapay zekayı daha düşük maliyetlerde sunmayı hedeflediklerini belirtti. Büyük şirketlerin az bir maliyetle yapay zekanın üstün nimetlerinden faydalanması için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Bu çalışmalarda sosyal medya ağı olan Facebook ile birlikte bir çip hazırladıklarını yaptığı açıklamada, firmalara bildirdi. Düşük maliyetli yapay zeka çipleri 2019 senesinin ilerleyen zamanlarında piyasaya sunulacak.

Facebook ve Intel iş birliği ile yapılan yapay zeka çipi, önceden öğretilen algoritmaları en verili şekilde çalıştırabilecek. Böylece büyük şirketler, yapay zekanın bütün nimetlerinden çok az bir donanım ile faydalanılabilecek. Yani minimum enerji kullanılarak yapay zekanın kullanım alanı genişletilecek. Ürettikleri çip hakkında bilgiler veren Intel, cihazın performansı hakkında açıklama yapmadı.

​​​​​​Facebook’un Görevi Bilinmiyor

Sosyal medya devi olan ve geniş ağa sahip Facebook’un çip ile ilgili hangi görevi üstlendiği net olarak açıklanmış değil. Fakat Facebook uzun yıllardan beri yapay zekayı profesyonelce kullanmaktadır. Örneğin yazılı metinleri başka dillere çevirme, fotoğraflar üzerine insanları etiketleme, yasaklı içerik tespiti gibi bir çok faaliyeti yapay zeka ile gerçekleştirmektedir.

Teknoloji Analistlerinin Düşüncesi

Analistlerin yaptığı açıklamalara göre işletim devi olan Intel, yapay zeka teknolojisi konusunda rakiplerinin epey gerisinde kalmış durumdadır. Bir kaç yıldır yapay zeka ile ilgili ciddi çalışmalar yapan bu şirketlere yetişebilmek için Intel’in adımlarını büyük atması gerekiyor. Google’nın yapay zeka konusunda yaptığı çalışmalar, Amazon gibi rakipler Intel’i yapay zeka konusunda bir hayli geride bırakmıştır. Oysa kıyaslamak gerekirse Intel, entegre devreler konusunda uzman bir şirkettir.