Kripto Paralar İle Alışveriş Yapılabilir mi?

Paylaş!

Başta bitcoin ve ethereum olmak üzere son zamanlarda büyük küçük herkes kripto paralarından bahsediyor. Kripto para değerleri son zamanlarda kat kat artmakta. Son zamanlarda epey artış gösteren kripto paralar, yatırımcılara acaba kripto para alsam mı sorusunu sorduruyor. Peki kripto paralar nedir? Bu paralarla alışveriş yapılabilir mi? Evet, bu paralarla internette legal ve illegal birçok sitede alışveriş yapmak mümkün.

Kripto Para Nedir?

Adını bir şifreleme bilimi kriptolojiden alan kripto paralar, güvenlik altyapısı olarak kriptoloji şifreleme sistemini kullanan sanal bir para birimidir. Bu paralar birçok insan tarafından yeni yeni duyulmaya başlamış olsa da aslında yıllardır tüm internet işlemlerinde kullanılmaktaydı. Sanal alışverişlerde yıllardır bankaların kasalarından para eksilmiyor, sadece sayısal dalgalanmalar oluşuyordu. Herhangi bir devlet otoritesi altına girmemiş olması ise bu parayı diğer paralara göre daha güvenilir kılıyor.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir?

Herhangi bir otoriteye bağlı olmayan bu paraların üretimi, kullanıcı modellidir. Kripto paraların üretimi sanal madencilik şeklinde gerçekleşir. Bu paraların üretilebilmesi için belli başlı yazılım bilgisi gereklidir. Matematik problemleri yazılımlar tarafından çözülerek kripto paralar ortaya çıkmış olur. Herkesin kripto para üretme hakkı vardır. Belli sayılarda üretilen bu paralar gitgide bulunması zor bir hal aldığından değerleri azımsanmayacak biçimde artmakta.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto paralardan en çok yatırım yapılanı olan bitcoin 2009 yılından bu yana kullanılan bir para birimidir. Bitcoin satın almak istiyorsanız bunun için yerli ve yabancı hizmet veren birçok internet sitesi bulunmakta.

Bitcoin Geçmişten Bugüne Ne Kadar Artış Gösterdi?

ilk çıktığında henüz dolar olarak karşılığı olmayan bitcoin 2013 yılında 700 küsurlu dolarlara çıkmıştır. Artışı sürekli devam eden bitcoinin güncel fiyatı 7410 dolardır.