Bitcoin ve Etherium Arasındaki Farklar

Paylaş!

Geçen sene, değerindeki ilgi çekici artışlar sayesinde, bir çok insan Bitcoin’in varlığından ve sık sık dile getirilen bir başka kripto para birimi Etherium’un varlığından haberdar oldu. Piyasaya göre var olan tüm Bitcoin’in toplam değeri 143 milyar dolar, Etherium ise 88 milyar dolar seviyesinde yer alıyor. Bir başka bakış açısı için Bitcoin’in şu anda Unilever ile aynı değerde olduğu anlamına gelirken, Etherium Starbucks ile aynı piyasa değerine sahiptir. Bitcoin ve Etherium, kripto paranın birer örneğidir. Blockchain teknolojisini ve şifrelemeyi kullanan dijital para transfer sistemleri,- bunların nasıl çalıştıkları ve ne için kullanılabileceği konusunda ince farklılıklar vardır. Spekülatif nedenlerden dolayı yatırım yapmak istiyorsanız ya da daha çok ya iş için bir platform kullanmayı düşünüyorsanız, bu farklılıkları anlamak önemlidir.

Bitcoin ve Etherium Arasında Ne Gibi Farklar Var?

Bitcoin, ilk gerçek kripto para birimiydi ve 2009’dan beri dolaşımda bulunuyor. Etherium, 2015’te hayata geçirilen çok daha yeni bir gelişmedir. Peki, bitcoin ile etherium arasındaki farklar nedir? Bitcoin ve Etherium’un piyasaya sürülme zamanlarında diğer birçok kripto para birimi ortaya çıktı. Bununla birlikte, çoğunlukla, Bitcoin’in performansını artırmaya çalışmakla sınırlı kalmışlardır. Örneğin, işlem hızını arttırmak veya işlemlerin güvenliğini veya anonimliğini arttırmak gibi. Etherium, Bitcoin’den kesinlikle daha hızlıdır. İşlem genellikle dakikalar yerine saniyeler içinde gerçekleşir. Blockchain tabanlı ve bir değer deposu olarak çalışırken, Etherium hayranları ve yatırımcıları, kendisini Ether olarak adlandırılan bu para birimi ile birlikte gelen dağıtık hesaplama için bir platform olarak görüyorlar.

Hız Açısından Etherium Bir Adım Önde

Bitcoin blockchain basitçe, her birinde saklanan bir para birimi ile hesapların veya cüzdanların bir veri tabanı olarak resmedilebildiği halde, Etherium network blockchain, bilgisayar kipini, uygulamalarını, CPU gücünü kullanabilen, daha karmaşık bir yapıdır. Etherium bu CPU gücünü temsil eder. Bu nedenle fikir, Etherium ağının kendi uygulamalarını çalıştırmak için geniş ve dağıtılmış kaynaklarına girmelerine izin vermek için işyerleri, hükümetler veya bireyler tarafından Ether’i satın alınacağı ve satılacağı bir platform yapar.