Mobilde Sayfa Kaynağı Nasıl Görüntülenir?

Paylaş!

Gelişen teknoloji ve akıllı telefonlar sayesinde hepimizin için mobil cihazlar neredeyse PC kullanımını geçmiştir. Sadece konuşmak ve mesajlaşmanın dışında tüm iş ve işlemlerimizi akıllı telefonlar sayesinde yapmaktayız. Bu iş ve işlemleri yaparken değişik nedenler ile internet sayfanın kaynağını görme ihtiyacı duymuşuzdur. Biraz zaman geçtiğinde belki standart bir özellik olarak tüm telefonlarda sunulacak. Fakat bugün için mobilde sayfa kaynağı nasıl görüntülenir? Sorusuna işe yarar çözümler bulmamız gerekmektedir.

Kaynak Kodu Nedir?

Herhangi uygulama ya da web sayfasının makine diline dönüştürülmeden önceki haline kaynak kod denir. Kar amacı güden ticari firmalar genellikle kaynak kodlarını çeşitli yöntemlerle gizlerler. Özgür yazılım dediğimiz kaynak kodu görülebilir değiştirile bilir yazılımları da bulmak mümkündür.

Sayfa Kaynağı Görüntüleme

Her hangi bir web sayfanın kaynağını görüntülemek ya da görüntüleyerek kontrol etmek istediğimizde kolay çözümlerin neler olabileceğini bu işlem için hazırlanmış bir yazılım olup olmadığını kontrol ettiğimizde karşımıza AppStore ve Google Play Markette çeşitli uygulamalar olduğunu görüyoruz. Bu uygulamaları tek tek denediğimizde birçoğunun hem yer kaplaması hem güvenilirlik ya da mobil cihazımızın performansını etkilediği için pek de kullanışlı olmadığını söylemek isterim. Daha basit ve pratik bir yolu olması gerektiği ufak bir kaynak görüntüleme için uygulama indirmemiz gerekmeden anlık yapıla bilecek bir işlem olması gerektiği aşikârdı

En Kolay Mobilde Sayfa Kaynağını Görüntüleme

Şimdi sizlere en basit yoldan mobilde sayfa kaynağı görüntülemeyi anlatacağım. Mobil cihazınızda tarayıcınızda adres satırına kaynağını görüntülemek istediğiniz sayfanın adresin hemen başına boşluk bırakmadan “view-source:” yazıyorsunuz git dediğinizde bulunduğunuz sayfanın kaynak kodu görüntüleniyor ve işlem tamam oluyor. Bu basit işlemle artık istediğiniz sayfanın kaynağını mobil cihazınızdan görebilirsiniz.