Netflix’te Yayınlanmasını İstediğiniz Dizi Veya Filmleri Talep Etme

Paylaş!

Son yıllarda giderek yükselen bir trende sahip olan Netflix, kullanıcıları arasındaki popülerliği artan online bir dizi ve film izleme platformudur. Kendi orijinal içeriklerinin yanı sıra dünya sinemasından çeşitli filmler platformda yayınlanmaktadır. Özellikle yabancı dizi tutkunları için yüzlerce farklı seçenek sunan Netflix, hızlı video oynatıcıları sayesinde soluksuz dizi keyfini müşterilerine sunmaktadır. Kullanıcılar dilerlerse netflix’te yayınlanmasını istediğiniz dizi veya filmleri talep etme tercihinde bulunabilirler.

Netflix’ten Dizi ve Film Talep Etme

Platformun yardım sayfasına girildiğinde bu konuyla ilgili açıklama görülebilmektedir. Film ve dizi istekleriyle ilgili form doldurularak kullanıcılar taleplerini Netflix’e iletebilir. Öneri formunda üç sütun yer alır. Her bir sütun bir öneri anlamı taşımaktadır. Film ve dizi talepleri üç adet olmak üzere onay için gönderilebilir. Her bir talep Netflix tarafından değerlendirilmekte, uygun görüldüğü taktirde geri bildirimi sağlanmaktadır.

Netflix İçerik Talebimi Neden Kabul Etmedi?

Netflix film ve dizi önerilerini değerlendirirken birçok kriteri göz önünde bulundurur. Bunlardan en önemlisi maliyettir. İçerik hakkında detaylı biçimde ar-ge çalışmaları yapılır. İçeriğin popülaritesi, kullanıcının içeriğe gösterebileceği potansiyel ilgi gibi unsurlar değerlendirmeye alınır. Eğer maliyetin karşılığı olarak verim alınabilecekse içerik talebi kabul görür ve kısa süre içinde platformda yayınlanmaya başlar.

Netflix İçerikleri Neden Kaldırıyor?

Eğer içerik bir Netflix orijinal yapımıysa kaldırılma gibi bir durum ile karşılaşılmaz. Ancak çoğu film ve dizinin lisansları stüdyolardan belirli sürelerle kiralanmaktadır. Yayın haklarını süreli olarak elinde tutan Netflix, yayınlanan içeriğinin lisansını uzatmama yoluna gidebilir. Bunun nedenleri arasında yine yüksek maliyetler bulunmaktadır. Ayrıca stüdyo anlaşmayı tek taraflı feshetme yoluna da gidebilmektedir. Eğer lisans anlaşması tekrardan sağlanabilirse film ve diziler Netflix’te kaldırılmadan yayınlanmaya devam edecektir.