Norveç’ten Fosil Yakıta Karşı Adım

Paylaş!

Norveç’ten Fosil Yakıta Karşı Adım. Norveç Kuzey Avrupa’da bulunan nüfusu ve yüz ölçümü küçük olan ülkelerden biridir. Doğası ve denizi ile dikkatleri üzerine çeken Norveç İskandinav ülkeleri arasındadır. Bol oksijen ve temiz havanın yer aldığı nadir merkezlerdendir. Kişi başına düşen milli gelir ve eğitim başarısı yüksek olan ülke yer altı ve yer üstü zenginliklere sahiptir.

Başarıları ve farklılıkları ile bir şekilde dünya gündeminde her defasında yer almayı başaran ülke, bu defa çevre gönüllüsü hizmetleri ile dünya basınında yer aldı. Doğaya ve insana verdiği önem doğrultusunda dünyanın kirlenmesini önlemek adına her türlü siyasi ve sosyal görüşü önemsemekte olan Norveç yaptığı çalışmalar ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Fosil yakıtların dünyada özellikle otomobil sektöründe yoğun şekilde kullanılması sonucu küresel sorunlar hızla artmaya başladı. Norveç bu küresel sorunları asgari düzeye çekmek adına her türlü çevresel koruma yöntemlerini hayata geçirmek için çalışmalar sergilemektedir. 2018 yılında da bu çevreci görüntüsünü elektrikli otomobiller ile iyice pekiştirdi.

Neler Yapacak?

Çevreyi ve dünyayı fosil yakıtların zararından korumaya yönelik acil eylem planlaması yapan ülkeler arasında yer alan Norveç, elektrikli otomobillere geçmeyi planlamaktadır. Hem halk hem de hükümetlerin çevreci bakış açıları Norveç’in ne kadar duyarlı bir ülke olduğunu ve belki de bu alanda tek ilgili ülke olduğu bilinmektedir.

2025 yılına kadar hazırlamış oldukları eylem planlarında benzin ve türevleri ile çalışan tüm araçların yasaklanması yer almaktadır. Bu eylem planı doğrultusunda bilinçli tüketici olan Norveç halkı otomobil ihtiyaçlarını elektrikle çalışan otomobillerden yana tercih ederek 2018 yılında toplam otomobil ihtiyacının %52 sini elektrikli olarak karşıladı. Bu da dünyada rekor sayılabilecek bir düzey.

Petrol zengini olmasına rağmen çevreci yönü ile bilinen Norveç’te elektrikli otomobillere geçiş aşamasında halk ve hükümet ortak çalışmalar sergilemektedir. Zengin halka sahip olmasına rağmen bu elektrikli otomobillerin kullanılması için hükümet teşvik anlamında vergi indirimi sağlıyor. Elektrikli otomobillerin fazlalaşması için alt yapı çalışmaları yapıyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre 5 milyon 228 bin nüfusu olan ülkede 200 bin adet otomobil elektrikle çalışmaktadır.