Notepad Dosya Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Windows işletim sisteminin herkesin tanıdığı not defteri yani Notepad yazılımının farklı bir versiyonu da bulunuyor. Notepad++ adındaki program sayesinde çeşitli programlama dilleriyle çalışmak kolay hale geliyor. C++, Java, Fortran, Phython, SQL, Pascal gibi çeşitli yazılım dillerini destekleyen program aynı zamanda kodları özel olarak renklendirme seçeneğine de sahip. Ayrıca çok satırlı kodlarda çalışırken satırları küçültebilme ya da bir araya getirme gibi özellikleri de bulunuyor. Programa eklentiler indirilerek özellikleri artırılabilir. Ancak programın varsayılan özellikleri de birçok kişi için oldukça yeterli. Program hakkında en çok sorulan soruysa Notepad Dosya Karşılaştırması Nasıl Yapılır? olarak gösterilebilir. Bu soruya makalemizde yanıt arayacağız.

Notepad++ Dosya Karşılaştırma Yöntemi

Notepad++ platformunda elinizde iki adet metin dosyası mevcut ve içerikleri de oldukça genişse bu yöntem kullanılabilir. Bu yöntem iki metin belgesi arasındaki farklılıkları hızlı bir şekilde incelemek için istenebilir. Bunun dışında iki metnin aynı olduğundan emin olunması gerekebilir. Bu gibi durumlarda Notepad++ programında karşılaştırma yapmak için çeşitli yazılımlar mevcut.

Metin karşılaştırma yapmaya yarayan ücretli ve ücretsiz yazılımlar mevcut. Ücretsiz yazılımlar da metin karşılaştırması yapmak için oldukça yeterli oluyor. Ücretsiz ve portatif bir yazılımla çeşitli türlerdeki metinleri birbiriyle karşılaştırmak mümkündür.

Notepad++ Dosya Karşılaştırma Nasıl Yapılır?

Bu özelliği kullanmak için programı açtıktan sonra Notepad++ Compare Plugin indirilmesi gerekiyor. İndirilip etkinleştirildikten sonra karşılaştırılmak istenen iki dosya da Notepad++ üstüne sürüklenip bırakılır. Son olarak üst kısımdan Eklentiler – Compare- Compare yolu izlenir. Böylece Notepad++ üzerinde iki metin içeriği kolay bir şekilde karşılaştırılmış olur. Bu işlemi yapmak için başka yollar da mevcut olsa da en pratik ve hızlı yöntem bu olarak gözükmektedir.