Portre Kamera Modu Nasıl Açılır?

Paylaş!

Özellikle IPhone telefonlarında bulunan Portre Kamera Modu kullanılmasının nedeni alan derinliği oluşturmak içindir. Telefondaki her iki kamera için de kullanımı mevcuttur. Bu sayede odaklandığınız şeyin netlik kazanmasına olanak sağlarken arka planı hoş bir şekilde flu hale getirebilirsiniz.

Portre Modu Nasıl Ayarlanır?

Öncelikle telefonunuzun en son İOS sürümüne sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Ardından kusursuz fotoğraflar çekmek için portre modunu ayarlamaya başlayabilirsiniz. Bu mod size eş zamanlı olarak ipuçları sunduğundan ortama uzak olduğunuzda veya çok yakın olduğunuzda ya da karanlık durumlarda sizi uyaracaktır. Ayrıca flaş kullanımına da olanak sağlar. Fotoğrafı çektikten sonra da dilediğiniz filtreleri uygulayabilirsiniz. Bunun için kamera uygulamasını açınız. Parmağınızı kaydırarak portre moduna geliniz. Köşede çıkan sarı renkli portre kutusuna dokununuz ve tam ortadaki siyah daire şeklindeki işarete basınız. Bu şekilde çekeceğiniz fotoğraflara portre özelliği uygulanacaktır.

Portre Moduna Işık Ekleme

Portre moduyla çektiğiniz fotoğrafa sanki stüdyo da çekilmiş gibi göz alıcı ışık efektleri de ekleyebilirsiniz. Bunun için portre ışığı efektlerinden yardım almanız mümkündür. Yüz hatlarınızı aydınlatmak isterseniz stüdyo ışığı, daha net vurgulamak için tek yönlü oluşturulan kontur ışığı, portreyi daha fazla odak noktası haline getirmek için sahne ışığı ve siyah beyaz bir aydınlatma için sahne mono efektini seçebilirsiniz. Bunlardan en uygun olanını uygulayacağınız fotoğrafı seçiniz. Düzenle sekmesine tıklayınız. Işık efekti seçmek için ekranda parmağınızı sağa sola doğru kaydırınız. En uygun olanı seçtikten sonra bitti yazısına dokununuz. Bu işlemden sonra fotoğrafınız seçtiğiniz efektin uygulanmış haliyle telefonunuza kayıt edilecektir. Ayrıca portre moduyla selfie çekme olanağınız da vardır. Bunun için kamera uygulamasındaki dönen yuvarlak şeklindeki işarete tıklamak yeterlidir.