Rize’de Denize Düşen Drone Sonunda Bulundu

Paylaş!

Ünlü Türk fotoğrafçının uzun yıllar önce denize düşürdüğü Drone’undaki görüntüler yapılan çalışmalar sonucunda bulunarak kendisine teslim edildi. Rize’de fotoğraf stüdyosu olan Harun Mavi’nin yanlışlıkla denize düşürdüğü ve içeriğinde birçok bilginin ve resmin yer aldığı Drone’u 3 yıl aradan sonra yapılan ayrıntılı çalışmalarla sahildeki balıkçılar tarafından bulundu.

Fotoğrafçının Büyük Sevinci

Balıkçıların Drone’u teslim ettiği Harun Mavi, cihazın hafıza kartında kayıtlı olan görselleri kurtarmayı başardığı için büyük mutluluk yaşadı. Ünlü fotoğrafçı Harun Mavi 3 yıl önce Karadeniz Rize’de bulunan Gündoğdu Limanı bölgesinde yanından ayırmadığı Drone ile çekim yapıyordu. Drone oluşan teknik bir arıza nedeniyle ansızın denize düştü.

Bu konuda dalgıçlardan yardım isteyen Harun Mavi dalgıçların yaptığı geniş çaplı aramalardan bir sonuç alamadı. Harun Mavi çekim yaptığı sırada düşen Drone için limandaki balıkçılardan Drone’u bulduklarında kendisine haber vermelerini istedi. Harun Mavi uzun yıllar içinde birçok görselin bulunduğu Drone’undan haber gelmesini bekledi. Beklediği bu haber 3 yıl sonra nihayet geldi. Balıkçı teknelerinin Gündoğdu limanında avlanırken attıkları ağlara takılan Drone Harun Mavi’ye teslim edildi.

Büyük sevinç yaşayan fotoğrafçının ilk yaptığı cihazın çalışıp çalışmadığı konusuydu. Cihazın deniz suyuyla oksitlenen hafıza kartını titiz bir çalışmayla temizleyen Harun Mavi o gün ve diğer günler çektiği bütün görüntüleri kurtarmayı başararak büyük bir mutluluk yaşadı. Kartta yer alan görüntüler arasında sadece düşme anı değil farklı görüntülerinde olduğu ortaya çıktı.

Olayın oluş şeklini anlatan Harun Mavi şöyle konuştu: “Drone havada deşarj olma sorunu sonucunda metrelerce yükseklikten Karadeniz sularına adeta çakıldı. Görevli dalgıçlar düşen Drone ile ilgili kontrole geldiler. Denizin dibi limanın içerisinde olduğu için bulanıktı. Görüş mesafesi kısa olduğu için dalgıçlar yaptıkları arama sonucu Drone’u bulamadı.

Yapılan aramalar sonuç vermeyince umudu kestik. Aradan geçen 3 yılın sonunda Drone balıkçıların ağına takıldı. Teslim alınan Drone kullanılmaz haldeydi. Uzun süre deniz suyuna maruz kalan Drone’un oksitlenen hafıza kartını temizledik ve içinde yer alan görüntüleri kurtardık.”