Root Nedir? Android Cihazda Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Android‘de Root işlemi aracılığıyla mobil telefonlara güncel nitelikler kazandırılabilir. Peki, root nedir? android cihazda nasıl yapılır? Sorusuna yanıt olarak. Bilgisayara ekseriyetle Windows işletim sistemi kurulur ve o kullanılır. Windows’da da herkesçe biliniyor ki ana iki hesap çeşidi mevcut. Biri Administrator. Administrator, bilgisayarda olan bütün özel ayarları görüp ardından dosyalara direkt erişimi sağlar. Dilediği kullanıcının dilediği dosyayı yollamasını ve yollamamasını sağlar. Özetle bilgisayarın yetkilisidir. Linux işletim sisteminde de Administrator’un anlamı Root hesabıdır. Root hakları bulunmayan bir kullanıcı hesabı, alet üstünde belirtilmiş olan hiç bir şeyde değişiklik yapamaz. Telefonlarda da telefon üretiminde bulunan kişiler Root ayarları kişilere bırakıp ve mobile tam denetim sağlanması engelleniyor. Pekala Android’de niçin Linux’deki ifadeler kullanılıyor denilirse, Android Linux alt yapılı bir işletim sistemidir.

Root Yetkisini Aldığımda Ne Olacak?

Root haklarını eline alan kişi, cihaz üzerindeki her şeyi denetleyebilir. Telefona veya tablete, kişiselleştirilmiş ROM kurulabilir. Telefonun titreşim ayarı, ekran ayarı, gizli dosyalar, işlemci hız, ses kuvveti ayarı, flaş ışığının yükseltilmesi, kamera yazılımı benzeri her çeşit kısmı kişiselleştirilebilir. İşte Linux’un sınır tanımayan ortamı budur.

Galaxy Modellerine Root Nasıl Yapılır?

Root işlemine geçiş yapmadan önce cihazda olan verilerin yedeği alınması gerekir. Yedekler alınıp ardından USB sürücü, Odin ile Root dosyaları sağlanmalıdır. Root dosyasının cihaz ile uyum sağlamış olmasına önem verilmesi gerekir, uyum olmadığında cihaz açılmayabilir. USB sürücüsünü Samsung firmasının şahsi platformundan satın alınabilir. İlk olarak cihazda Ayarlar / Güvenlik / Bilinmeyen Kaynaklar kısmına izin verilir. Cihaz kapatılıp ardından Download Mod bölümüne giriş yapılır. Onun içerisinde Ses Kısma / Home / Güç bölümüne basılır. Açılmış olan ekranda Ses Açma kısmına basılıp pcye bağlanır. Odin Programı açılır ve ardından cihaz bilgisayara bağlanır. PDA bölümünden Root dosyası seçilir ve başlama tuşu üzerine basılır. Cihaz bir, iki kere açılıp kapanır akabinde işlem gerçekleşmiş olur.