Samsung, Çalışanlarından Özür Diledi

Paylaş!

Samsung, çalışanlarından özür diledi. Güney Kore menşeili sanayi devi Samsung, bünyesinde ekran ve çip üretimi alanında çalışmakta olan elemanlarından ve mesleki hastalık mağduru olan çalışanlarından özür diledi. Samsung firmasından gelen bu özrün merkezinde ise güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak hususunda başarısız olması yatıyor. Şirketin üst düzey yöneticilerinden bir tanesi olan Kim Ki-nam, bir basın toplantısı düzenledi. Ki-nam, düzenlemiş olduğu bu toplantıda hastalıklardan mağduriyet yaşayan çalışanlarından ve yakınlarından özür diledi.

Samsung firmasının arabuluculuk komitesi tarafından hazırlanmış olan tazminat planına uyum sağlayabilmek için her türlü gayreti göstereceği konusunda da açıklamalarda bulundu. Mağdur olan işçiler ve yakınları adına oldukça üzgün olduğunu da belirten üst düzey yönetici samimi itiraflarda bulundu. Güney Kore menşeili teknoloji devi şirketlerden bir tanesi olarak yıllık cirosunu her geçen yıl daha da katlayan Samsung firması tarafından kendi çalışanlarının sağlıkları ile ilgilenmemeleri konusunda pek çok sosyal medya kullanıcısından yorum geldi.

Kim Ki-Nam’ın Açıklamaları Olay Yarattı

Samsung firmasının üst düzey yöneticilerinden bir tanesi olarak basının karşısına geçen Kim Ki-nam, meslektaşlarının ve ailelerinin uzun zamandır meslek hastalıklarından ötürü acı çektiklerini ancak şirketin bu konuyla ilgilenmede başarısız olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Samsung bünyesinde bulunan kristal ekran üretim hattı ve çip üretim alanında çalışmakta olan personellerinin potansiyel sağlık risklerini eksiksiz bir şekilde yönetemediklerini söyleyen Ki-nam, bugüne gelindiği zaman hastalıklardan mustarip olan kişilerden ve ailelerinden özür diledi.

Aynı zamanda firmanın mağdur işçilerin temsilcileri ile şirket arabulucu firması tarafından hastalıkların tanzimi üzerinden anlaşmaya varıldığını da söyledi. Meslek hastalıkları konusunda dünyanın her yerinde yapılan atılımları uygulama konusunda geride kaldıklarını belirten yönetici için basın toplantısı bu sözlerin ardından bitti. Bu açıklamaların üzerine sosyal medya uygulamalarındaki kullanıcılardan olumsuz geri dönüşler alan firmanın ilerleyen dönemlerde çalışanları için nasıl bir çalışma süreci belirleyecekleri merak konusu oldu. Samsung firmasının böyle dev bir üretim ağına sahipken bünyesinde çalışan kişilerin meslek hastalıklarını kontrol etmemeleri, yetersiz kalmaları şirket değerinin de zedelenmesine neden oldu. Açıklamalar sektörde olay yarattı.