Samsung’un Fiyat Artışındaki Nedenler

Paylaş!

Samsung’un fiyat artışındaki nedenler. Akıllı telefon devi Samsung, Çin ve Hindistan gibi teknoloji üreticisi firmalarla aynı konumda anılmak için, donanımda bulunan gereksiz içerikleri kaldırarak maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Samsung bunu yaparken, telefon kullanıcıları için yenilikler yapıyormuş gibi görünmeyi de ihmal etmiyor. Akıllı telefonlarda bulunan ortam ışıklandırmasını kaldıracak olan Samsung, bunun yerine ekran kilidi her açıldığında selfie çekim özelliği eklenecek. Ekran kilidi her açıldığında telefon ön kamerasından resim çekecek ve bu resim telefonda saklanılmadan otomatik olarak sunulacak.

Samsung’un bu planı henüz gerçekleşmiş değil. Samsung ülkemizde çok gelişmiş bir teknolojik dev gibi görünmesine rağmen Çin ve Hindistan gibi ülkelerle kıyaslanamayacak durumda yer alıyor. Akıllı telefon alanında satışları oldukça yoğun olan Samsung’un diğer teknolojik cihazları, Hindistan ve Çin teknolojisi ile yarışacak seviyede bulunmuyor. Akıllı telefonlar açısından sektör incelendiğinde Xiaomi, Vivo, Oppo gibi markaların ürettikleri akıllı telefonlar fiyat ve özellik olarak da Samsung ve Apple telefonların bir adım önünde yer alıyor. Telefonlardaki kullanım kolaylığı da bu telefonları daha cazip hale getiriyor.

Samsung’un Maliyet Düşürme Çabası

Samsung akıllı telefonlarında maliyeti düşürerek, fiyat konusunda Xiaomi gibi akıllı telefon üreticileriyle aynı konumda olmaya çalışıyor. Ürettiği akıllı telefonlardaki donanım ve yazılımlarda bulunan extra özellikleri kaldırarak, maliyeti düşürmeye çalışıyor. Başka bir deyişle ucuz akıllı telefon üretebilmenin yollarını arıyor. Samsung’dan sızan bilgilere göre Samsung akıllı telefonlardan bazı donanım seçeneklerini çıkararak, ucuz fiyatlı telefon üretmeyi tasarlıyor. Bu düşüncesini Galaxy J8 telefonunda ilk kez uygulayacak olan Samsung, ekran parlaklığı ile ilgili bir değişiklik yapacak.

Kullanıcı telefonu her açtığında, ekran parlaklığı özelliği devreye girecek ve telefon kilidi açıldığı an ortam ışığının telefona yansımasının sağlanması için ön kamera anında resim çekecek. Telefona kaydedilmeyen bu fotoğraflar telefon belleğinde depolanmadan anında silinme özelliğini de beraberinde getiriyor. Samsung bu planını işleme koyarak, telefon maliyetini düşürebilmesine rağmen, telefon kullanıcıların bu uygulama değişimine de bakış açısı merak konusu oluyor. Çünkü Samsung akıllı telefonların kullanımında yaptığı bu değişiklikle, kullanıcılarının alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor gibi görünüyor.