Sarj Giriş Yeri Problemi Çözümü

Paylaş!

Şarj Giriş Yeri Problemi Çözümü Bilhassa, Uzak Doğu ülkelerinin yapımları olan tablet PC ve akıllı telefon modellerinde ortaya çıkabilen şarj soket problemleri, artık kronikleşen bir arıza halini almıştır. Birçok kişi tarafından yadsınan bu sorunlar, biraz da kişilerin dikkatsizlikleri nedeniyle oluşabilir.

Şarj Giriş Yeri Arızalarının Nedenleri

Çin üretimi olan akıllı telefonlar ve Çin malı tablet PC modellerinde sık sık görünen bu problemin kaynağı, temelde 2 sebeple çıkıyor. Birincisi cihazın şarja takılı haldeyken kullanılması. Cihazı şarja takıp oyun oynamak ya da internete girmek gibi durumlar, arızanın en büyük etkenini oluşturuyor. İkinci sebep ise, yeni alınan cihazlara ait kutularla gelen şarj aletlerinin dengesiz olmaları. Yani, oldukça ucuz olmaları nedeniyle kalitesiz ürünlerle imal edilen şarj aletlerinin kutuya eklenerek alıcılara sunulması, oluşabilecek şarj problemlerinin ikinci ayağını oluşturuyor.

Şarj Giriş Yeri Bozulan Cihazların Garantileri

Şarj girişlerinde arıza yaşanan tablet PC ve akıllı telefon modellerinde, firmalar tarafından genelde “kullanıcı hatası” şeklinde işlem yaparak, cihazı garanti kapsamına almazlar. Yetkili servislere gönderilen cihazlar, modellerine göre değişiklik göstermekle beraber belirli bir ücret karşılığında şarj giriş yerini değiştirirler. Genel servisler dışında, değişim işini yapabilen diğer yetkisiz servislerde ise, biraz daha cüzi bir rakam karşılığında mevcut sorun giderilebilir.

Problem Yaşanmaması İçin Ne Yapılabilir?

Şarj esnasında cihazın kullanılmaması, şarj makinesinin kaliteli olmasına özen gösterilmesi, cihaz şarja takılırken soket yerine baskı yapılmaması en makul çözümler arasındadır. Özellikle Çin malı ürünler alınırken, kutular ile beraber gelen şarj cihazlarının kullanılması ya da, illa kullanılması gerekiyorsa uzun süreli kullanılmaması da önerilir. Bu nedenle, orijinal şarj cihazlarının tedarik edilmesi, etkili bir çözüm olarak sayılır.