Sd Kart Görünmüyor Hatası Nasıl Çözülür

Paylaş!

Kullandığımız cep telefonlarında en fazla görülen problemlerden birisi SD kart görünmeme sorunudur. Telefonların genel olarak hafızaları düşük olduğu için telefonlar SD kart ile destekleniyor. Bu sayede telefon hafızaları artırılarak depolama alanını genişletmiş oluyoruz. Fakat SD kartlar arızalandığında ve içindeki veriler görülmediğinde veri kaybına neden oluyor. Bu yüzden sd kart görünmüyor hatası nasıl çözülür konusunu anlatacağız.

SD Kartta Hata Düzeltme

Kullanılmakta olunan SD kartlar oldukça küçük yapıdadır. İlk olarak yapılması gereken şey üzerinde bulunan küçük sarı ve parlak kısmın temizlenmesidir. Kirlenen SD kartlarda telefonun tanınmaması işlemi sık sık rastlanmaktadır. Bu kısım temizlendikten sonra, telefonda SD kartın takıldığı bölmenin temizlenmesi gerekiyor. Eğer telefon hala tanımıyorsa, bilgisayara takılan SD kart okuyucular ile bilgileri aldıktan sonra kart biçimlendirilmesi yapılır. Bu tür problemlerin nedenlerinden birisi de virüslerdir. Telefona giren virüsler nedeni ile dosyalar görüntülenmez ve verilere erişimi engellenir. Bu aşamada telefona virüs programı indirilmelidir. İndirilen program ile telefon ve SD kartta taratma yapılır. Açılan sayfadan program aktif hale getirilir ve dosyaların görünürlüğü sağlanır.

SD Kartta Okumama Hatası Düzelmiyorsa

Temizleme ve biçimlendirme yapıldıktan sonra hala düzelme olmuyorsa başka bir yöntemde var. Eğer cihaz ile kartın yazılımları aynı değilse, yazılımların güncellenerek yükseltilmesi gerekiyor. İnternette bulunan, SD kart okunurluğunu düzelten pek çok program bulunmaktadır. Bu programlardan birini telefona indirdikten sonra aktif hale getirilmesi gerekiyor. SD kartı bilgisayara taktıktan sonra bilgisayarım kısmına tıklanır. Bu kısımda bulunan özellikler sekmesine giriş yapılır. Açılan sekmede araçlar başlığı tıklanır. Denetle bölmesi seçilerek onay verilir. Daha sonra dosya kurtarma programını aktif hale getirilir. Kurtarılabilecek dosyalar açılan sekmede görüntülenecektir.