Siber Saldırı Nedir?

Paylaş!

Teknolojinin hızla gelişmesi ve teknolojik ürünlerin özellikle de İnternet’in yaygın şekilde kullanılmaya başlaması hayatımıza yeni bir kavram daha kazandırdı. Bu kavram siber saldırı bu alanda hedef olarak ilk akla gelen saldırılar büyük veri içeren kurumsal yapılara yapılıyor gibi görünse de ev kullanıcıları da risk altında bu nedenle siber saldırı nedir? sorusuna cevap aramak gerekiyor.

Kimler Hedefte?

Bu sorunun cevabı olarak herkes hedef olabilir diyebiliriz. Saldırıyı düzenleyen kişi yada gurubun bilgisayar veya teknoloji bilgisine yada amacına göre devlet kurumları,büyük şirketler, veri merkezleri yada kişisel kullanıcılar hedef olabilir. Güvenlik seviyesinin düşük olmasından dolayı bireysel kullanıcılar daha kolay hedeflerdir.

Ne Tür Saldırılar Yapılıyor?

Saldırı Türleri de saldırının kime ve hangi amaçla yapıldığına göre değişiklik gösteriyor. Bireylere yapılan saldırılar çoğunlukla şifre ve kişisel bilgileri ele geçirmeye yönelik yapılıyor nadiren telefon dinleme gibi özel hayat ihlaline varan saldırılarda olabiliyor. Daha büyük çaplı saldırılar ise daha büyük uzmanlık gerektiren virüs yazılımları aracılığı ile yapılıyor bu tarz bir saldırı yapabilmek için uzman bir korsan veya ekip çalışması gerekiyor. Yakın zamanda yapılan büyük siber saldırılara göz önüne alındığında ilk akla gelen saldırı 2017 yılında yapılan saldırıdır bu saldırıda aralarında Türkiye İngiltere ve İspanya nın da bulunduğu 74 ülke saldırıdan etkilenmişti.

En çok Çocuklar ve Gençler Etkileniyor

Saldırılar hedeflere göre farklı kesimlere yapılsa da saldırılardan en çok çocuklar ve gençler etkileniyor. Bunun nedeni ise sanal ortamlar ve sosyal medyayı yoğun şekilde kullanmaları ve yetişkinler kadar tedbirli davranmamaları olarak açıklanabilir. Özellikle çocukları ve gençleri onur kırıcı ve küçük düşürücü saldırılardan korumak için anti virüs yazılımları ve filtre programları kullanmak ve gerektiğinde uzmanlardan yardım almak önemli