Steam Oyun İadesi Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Steam içindeki destek ekibi oyunlar ile ilgili başınıza gelen problemleri çözmenize imkan tanıyan oldukça faydalı bir sistem. Steam bu sistem için yeni bir özellik kazandırmıştır: oyun iadesi ve geri ödeme. Steam oyun iadesi nasıl yapılır? Bundan sonra, Steam üzerinden aldıktan sonra kurulum sırasına ya da oyun sırasında problem yaşadığınız, beğenmediğiniz ve ya yanlışlık ile satın aldığınız ürünleri iade ederek paranızı geri alabilirsiniz.

İade durumları için giriş yaptığınızda sistemine Steam üst menüden ve ya kendi adresinden ulaşabilirsiniz. İlk kez bağlanıyorsanız Steam hesabınıza giriş yaparak, hesabınızdaki ürünler içinde daha kolay işlem yapabilmenizi sağlar. Aşağıdaki içerik iade işleminin aşamalarını anlatmaktadır.

İade İşlemleri

Oyunlarda iade ve ya geri ödeme isteğinde bulunmanız için bir kaç şart vardır. Satın aldıktan sonra üstünden en çok 14 gün geçmesi, 2 saatin altında oynamış olmanız gerekir, Alışverişinizi Steam üzerinden yapmış olmanız gerekir.

Eğer bu şartlar dâhilinde deneyip beğenmediğiniz ve ya satın almanızın sonrasında indirime giren oyunu iade ederek paranızı tekrar alabilirsiniz. Geri ödemeyi satın aldığınız ödeme durumuna ya da steam içerisindeki kişisel cüzdanınıza yaptırabilirsiniz.

Yapılan İadeyi İptal Etmek İstiyorsanız

Oyunu iade etmekten cayarsanız, iade ettiğiniz oyunun talebi kontrol edilmeden hemen önce işleminizi iptal etmeniz tabiki mümkün. Bunun sayede Steam destek ile oyunu aratıp seçerek ve ardından altında bulunan İade talebini iptal et linkine basarak iadenizi iptal edebileceksiniz.

Yapılabilen Diğer İade Durumları

Satın almış olduğunuz DLC ‘ler oyuna direkt etki etmiyor ise karakter güçlendirmek gibi geri ödeme alabilirsiniz. Steam, Valve gibi büyük firmalardan geliştirilmiş oyunun kullanılmamış olması gerekir. Ön siparişler için de oyun çıkış tarihinden önce hiç koşul bakılmadan geri ödeme yapılıyor.

Eğer oyun çıktıysa 14 gün ve2saat kuralı geçerlidir. Steam Cüzdan içinde bulunan paraları alışverişlerde kullanmadığınız zaman geri iade edilebiliyor. Bundle olarak satın aldığınız oyunlarda 2 saat oynama koşulunu aşmazsanız geri ödeme isteyebilirsiniz.

Steam iade yapılmasını istediğin oyunun oynama süresi, satın alma tarihi ve benzeri verileri iade penceresinde sizlerle paylaşıyor. Bunlar gibi steamden paranızı geri alabileceğiniz birçok durum var ancak sizde gerekli koşulları yerin getiriyor olmalısınız.