THY’den Boeing 737 Max İçin Önemli Açıklamalar

Paylaş!

THY’den Boeing 737 Max İçin Önemli Açıklamalar.Son bir yıl içinde ölümlü kazalara sebep olan Boeing 737 max modeli uçakların birçok ülke tarafından uçuşa yasaklanması sonrasında filosunda 12 adet bu uçaklardan bulunan THY’de Boeing’lerin uçuşlarının askıya alındığını bildirdi. Oluşan durumla alakalı THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’de bu konuda bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada Ekşi, ”Boeing firması uçaklarda oluşan bir yazılım hatasından dolayı mevcut durumların olduğunu bildirdi. Biz de yolcularımız can ve mal güvenliklerini düşündüğümüz için sorunlar çözülene kadar 12 uçağımızın uçuşunu geçici bir süre için askıya aldık.” dedi.

THY Zarar Mı Ediyor?

Türk Hava Yolları’nın zarar ettiği yönünde yapılan haberlerden dolayı, haber yapanlara tepki gösteren Ekşi, THY’nin zarar ettiğini söyleyen haberlerin gerçekle alakasının olmadığını. Şirketin borsaya açık bir şirket olmasından dolayı sürekli bağımsız kuruluşlar tarafından denetlendiğini ve 2017 yılında 1 Milyar 200 Milyon Dolar kar açıklandığını ve haberlerin asılsız olduğunu vurguladı.

A grounded Lion Air Boeing Co. 737 Max 8 aircraft sits on the tarmac at terminal 1 of Soekarno-Hatta International Airport in Cenkareng, Indonesia, on Tuesday, March 15, 2019. Sundays loss of an Ethiopian Airlines Boeing 737, in which 157 people died, bore similarities to the Oct. 29 crash of another Boeing 737 Max plane, operated by Indonesias Lion Air, stoking concern that a feature meant to make the upgraded Max safer than earlier planes has actually made it harder to fly. Photographer: Dimas Ardian/Bloomberg via Getty Images

Ekşi, Artan Havalimanı Sayılarına Da Değindi

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi 2003 yılında Türkiye’de 26 adet olan havalimanı sayısının günümüzde 55 adet olduğunu belirtti. Bunun da ekonominin iyi olduğu iyi durumda olduğu gerçeğine yorulması gerektiğini belirtti. Ekonominin büyüme oranının havacılığın büyüme oranını ikiye katladığını ifade etti.