Turcoin Davası Başladı

Paylaş!

Turcoin Davası Başladı.Suçlular hakkında açılan turcoin davası görülmeye başlandı. Yaklaşık olarak 1 milyar TL’lik vurgun yaptıkları gerekçesiyle, haklarında 11 bin 760’ar yıl hapis cezası talep edilen Sadun Kaya ve Muhammet Satıroğlu’nun Turcoin davasında yargı süreci mahkemesi başladı.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, yerli kripto para olan ‘Turcoin’ ile ilgili yaptığı araştırma ve soruşturma kapsamında 2018 yılının Haziran ayında, merkezi Kocaeli, Eskişehir ve Kıbrıs’ta yer alan şirketler aracılığıyla kod olarak ‘piramit satış’ adı olan ‘Turcoin’ kullanılıp, yüksek miktarda kazanç vaadi sunularak yalancılık ve dolandırıcılık yapıldığı tespit edilen Sadun Kaya ile Muhammet Satıroğlu asayiş ekipleri tarafından önce gözaltına alınmış daha sonra ise Cumhuriyet Başsavcısının kararıyla tıtuklanmıştı.

Suçlular İddiaları Kabul Etmedi

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Sadun Kaya, Muhammet Satıroğlu ve 35 kişi hakkında 1176 kişiyi yalan beyanlarla dolandırdıkları iddiasıyla dava açıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise sanıklardan Sadun Kaya ve Muhammet Satıroğlu’nun ‘Ticaretle uğraşan veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırılması’, ‘Suç işlemek amacıyla kanuna karşı örgüt kurma’ suçlarından, 3’er yıldan 10’ar yıla kadar olmak üzere toplam 3 bin 530’ar yıldan 11 bin 760’şar yılla cezalandırılması istendi.