Windows 10’da Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Kapatma

Paylaş!

Bilgisayar üzerinden yazı yazarken büyük harf kullanılmak istenildiğinde bunun oluşabilmesi için iki durum söz konusudur. Bunlardan bir tanesi caps lock tuşu iken bir diğer shift tuşudur. Caps lock tuşuna basıldığı zaman büyük harf ile büyün harfler yazılır. Fakat sihft tuşu kullanıldığında ve büyük harf yapılmak istendiğinde her ikisine de aynı anda basmak gerekmektedir. Peki, caps lock tuşunu açtıktan sonra otomatik olarak nasıl kapatabiliriz? Yani windows 10’da caps lock tuşunu otomatik olarak kapatma nasıl oluyor kısaca inceleyelim.

Otomatik Olarak Caps Lock’un Kapatılması

Caps lock tuşunu otomatik bir şekilde kapatmak için uygulamayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. CapsUnlocker adlı bu uygulama tamamen ücretsiz olmakla birlikte işinize çok yarayacaktır.

Uygulamayı bilgisayarınıza indirdikten sonra çalıştırmayı deneyin. Bunun ardından indirmiş olduğunuz sayfaya giriş yapın ve dowland yazısının alt kısımında yer alan büyük harf kilidi adlı sekmenin açıp olup olmadığına göz atın. Bunu anlamanın basit bir yöntemi vardır. Bu düğme açık olduğu vakit yeşil renge sahipken kapalı olduğu vakit gri rengine bürünmektedir.

Caps lock’un Açık Kalma Süresi Size Bağlı!

Uygulamada sağ alt kısımda yer alan simgeye tıklayarak options yazısının üzerine basın. Burada yer alan seçenekler ekranında capsunlocker uygulaması kapanmadan önce caps lock’un açık kalacağı süreyi rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Süre burada saniye cinsinden hesaplanmaktadır ve 30 olarak ayarlanmıştır. Bu süreyi sizler ister azaltabilir isterseniz de çoğaltabilirsiniz. Böylelikle caps lock sizin belirlediğiniz zaman dilimlerinde sonra kapacaktır.

Uygulama Sorunsuz Bir Şekilde Çalışmaktadır

Uygulama her ne kadar eski olursa olsun hala sorunsuz bir şekilde çalışmayı çok güzel bir şekilde başarmaktadır. Fakat Windows kullanıcıları tarafından bu durum aynı şekilde söylenemez.

Çünkü bu uygulama windoww 10 üzerinde çalışamıyor. Bu uygulamada bir başka özellik ise uygulamanın caps lock’unun açık ve kapalı olmasını bu ekran üzerinden değiştirme hakkınızın olmasıdır. Böylelikle unutkanlık yaşayanlar için bu uygulama güzel bir hatırlatıcı özelliği taşımaktadır. Hatta bu kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir uygulamadır.