Windows 7’ye Veda

Paylaş!

Windows 7’ye veda. Amerika Birleşik Devletleri merkezli çok uluslu teknoloji şirketi olan ve bilgisayar yazılımları, kişisel bilgisayarlar üreten, dünyada önemli bir konumda bulunan Microsoft, 2009 yılında çıkarmış olduğu en popüler işletim sistemi olan Windows 7’den desteğini çekeceğini açıkladı. Yaklaşık bir yıl içerisinde kullanıcılara sağladığı tamamen ücretsiz olan desteği çekeceğini ve kullanıcıların Windows 10 işletim sistemine geçmelerini istediğini açıkladı.

Daha öncede 2001 yılında piyasaya sürülen Windows XP’den 2014 yılında desteğini çeken teknoloji devi Microsoft, Windows 7’ye veda için bir yol haritası hazırlamış durumda.

Yol Haritası

2019 yılının ilk aylarında avantajlı fiyatlar sunularak kullanıcıların bir üst sürüme geçmesi için destek sağlanacak. Önceden Windows XP işletim sisteminden Windows 8 işletim sistemine geçenler için %15’e varan indirimler söz konusu olmuştu. Bu yüzden 2019 yılının ilk aylarında Windows 10 PRO işletim sistemi ve Office 2019 programları için buna benzer indirimlerin uygulanacağı konuşuluyor.

2019 Nisan ayından itibaren Windows 7 işletim sistemi olan bilgisayarlara güvenlik güncellemesi yapılmayacak. Önceden SHA-1 algoritması daha güvenli olduğu için SHA-2 ile değiştirilmişti ama nisan ayından itibaren güncelleme yapılmayacak.

9 Temmuz 2019 tarihi ile WSUS 3.0 (Windows Server Update Services)​ kullanan işletmeler, yazılım güncellemesi almaya devam etmek istiyorlar ise SP2 eklemek zorunda kalacaklar.

14 Aralık 2019’da Microsoft firması kullanıcıları Windows 10’a geçmeleri için destekleyecek ve Windows 7’ye artık veda etmelerinin gerekli olduğu konusunda hatırlatmalar yapacak.

14 Haziran 2020 tarihinde Microsoft, Windows 10 işletim sistemine hiçbir zaman veda edilmeyeceğini belirterek, Windows 7 yüklü olan bilgisayarlara son kez ücretsiz olarak güvenlik güncellemesinin yapılacağını duyurdu.

20 Ocak 2020’de genel veya kurumsal kullanıcılar fark etmeden ücretsiz destekler kaldıracak. Ancak 2023 yılına kadar olan süre zarfında, belirli ücretler karşılığında paketler ile destek verilecek.

Microsoft, Windows 7 için adım adım bütün her şeyi planlamış. Geçişlerin daha önceki yıllarda sancılı olması bunun bir göstergesi olabilir. Önümüzdeki yıl içerisinde şirket planladığı bu takvime paralel olarak ilerleyebilecek mi? bu sorunun cevabını öğreneceğiz.